Zdravje

Krvodajalska akcija: študentje že več kot 25 let častimo ½ litra

V včerajšnjem dopoldnevu se je na Štuku odvijala že skorajda tradicionalna krvodajalska akcija. Krvodajalstvo je plemenito dejanje, ki rešuje življenja. Vsaka kaplja krvi, ki jo darujemo, predstavlja upanje za številne, ki se soočajo z zdravstvenimi težavami.

Dvorano Štuk, ki jo mnogi poznamo po številnih zabavah in dogodkih, smo včeraj spoznali še v malce drugačni luči. Pestro nočno dogajanje je tokrat zamenjala dobrodelnost, saj so številni študentje (pa tudi tisti, ki so študentje le še po duši), darovali kri. Študentje in študentke pa smo ponovno ponosno dokazali, da znamo stopiti skupaj ter združiti roke za skupno dobro. Krvodajalska akcija je potekala pod okriljem Študentke organizacije Slovenije v sodelovanju s Študentsko organizacijo Maribor in Rdečim Križem Slovenije.

Študentje vemo, kaj je prav

Krvodajalstvo je dejanje, ki rešuje življenja. Pomembno je, da pri krvodajalskih akcijah aktivno sodelujemo ter ozaveščamo o koristi in načinih, kako se lahko posamezniki vključijo v to pomembno nalogo. V sklopu včerajšnjega dogodka je Zala Urbanija, sekretarka Oddelka za socialna in zdravstvena vprašanja ŠOUM, povedala: »Veseli nas, da že več kot 25 let organiziramo krvodajalsko akcijo. V času korone smo stvari morali malce prilagoditi, a v zadnjih letih opažamo, da se številke dvigujejo.  Študentje se udeležujejo krvodajalske akcije, prisotna je solidarnost ter želja po pomoči sočloveku.«

»Želimo si čim več odvzemov krvi in tudi, da bi bilo čim več krvodajalcev, ki darujejo prvič,« je še dodala. Vsi, ki darujejo kri, se vpišejo v bazo krvodajalcev, ki pa je koristna, če se pojavi potreba po specifični skupini krvi. »Vse, ki kri darujejo, se lahko v nadaljnjo kontaktira in prosi, da pridejo darovati kri, če se pojavi potreba,« je dopolnila.

V UKC Maribor tedensko potrebujejo med 300 in 400 enot krvi, ki koristijo pri reševanju poškodb, pri operacijah in boleznih. Pomembno je, da se tudi sami zavedamo spremembe, ki jo lahko omogočimo s takšnim dejanjem. Če sami krvi ne moremo darovati, lahko v to spodbudimo naše bližnje. Krvodajalska akcija bo ljudem pomagala rešiti življenja.

Kaj še lahko naredim?

Lahko bi rekli, da se vsi, ki darujejo, zavedajo pomembnosti besed »kar daš, to dobiš«. To je pregovor, ki ne drži le za dejanje, kakršno je krvodajalska akcija. Nasprotno – ta pregovor drži za vsa dobra dejanja, ki jih lahko storimo ljudje. Dobrota se lahko prične pri stvareh, ki delujejo še tako majhne, a v resnici nosijo veliko težo. Oddelek za socialna in zdravstvena vprašanja ŠOUM organizira tudi številne druge dobrodelne dogodke. Pridružiš se lahko tudi Študentski delovni brigadi ali drugim dogodkom, ki jih lahko spoznaš na njihovi spletni strani.

Dobro dejanje za dober občutek

Vsi tisti, ki so svojo kri darovali, pa so se poleg dobrega dejanja tudi dobro najedli. Na Štuku so se namreč pekle pice za vse, ki so bili pripravljeni prispevati nekaj življenjske tekočine. Organizatorji pa tudi s ponosom povedo, da so navdušeni nad željo po pomoči, ki se kali pri študentih.

Po dobrem dejanju so sledile dobre pice.

Iva KNEZ
Marcel VRBNJAK

Iva Knez

Novinarka

Sorodni članki

Back to top button