KulturaScena

Literarni večer z Juretom Godlerjem ali kako se zapiše »odpičen« roman

Včeraj smo se udeležili literarnega večera s poznanim slovenskim komikom, pisateljem in voditeljem oddaj. Jure Godler nas je popeljal skozi zgodbo svojega ustvarjanja in oblikovanja idej. Kaj vse smo spoznali?

Včeraj je v dvorani Štuka potekal Literarni večer z Juretom Godlerjem, mojstrom satire, radijskim voditeljem in avtorjem mnogih knjig. Godlerja poznamo tudi kot voditelja oddaj Ta teden in Milijonar, občasnega sodelavca Radio Ga Ga in soustvarjalca podkastov Opazovalnica in Gospoda. Včeraj smo spoznali tudi, kje in kako se je pričela njegova ustvarjalna pot. Godler je do današnjega dne namreč napisal že sedem knjig.

Pisanje vsekakor ni preprosto, prav tako ni preprost niti poklic pisatelja. Kako se oblikuje inspiracija? Koliko dela je s pisanjem knjige? Kaj storiti, ko ostaneš brez idej? Odgovore na vsa ta vprašanja smo spoznali včeraj, ko smo izvedeli tudi, kaj vse za avtorja sledi v naslednjih nekaj mesecih.

»Pravijo, piši o tistem, kar poznaš«

Godler pravi, da pri pisanju romanov vedno stremi k temu, da odsevajo del resničnosti. Njegove knjige ne obravnavajo nujno tematik, o katerih bi imel vse podrobnosti, vendar, kot sam pojasnjuje: »Pišem o vohunskih zadevah, pri čemer vsaj pazim, da so kraji in čas dogajanja takšni, kot jih poznam sam.« Svoje zgodbe torej oblikuje tako, da del inspiracije črpa iz resničnega življenja.

Pisanje romanov se vsekakor razlikuje od pisanja drugih tekstov, kot so scenariji ali dramska dela. »Gre za čisto drug šport, kakor je drug šport tudi delo Predsednikova norost, ki je dramski tekst. Dramsko besedilo je besedilo, ki se piše zato, da bo izvedeno. Vsekakor gre za drugačen ritem in drugačno metodo pisanja,« pravi avtor. Pove tudi, da romani nastajajo mesece, med tem pa se druga besedila lahko oblikujejo veliko hitreje.

Z avtorjem smo se pogovorili tudi o tem, kako pristopa do pisanja knjig.

Bolj podrobno o likih, zgodbi in vsem, kar za tem stoji

Kljub temu, da zgodbe deloma temeljijo na resničnosti, je pomemben del pisanja tudi »oblikovanje nastopajočih«. Kdo so liki del Jureta Godlerja? »Strmim k temu, da oblikujem glavni lik, ki bo imel sidekicka. Mislim, da je to pomembno, da sta dva,« pove. »Ko sem zapisal prvi roman, niti nisem planiral, da bom pričel s pisanjem knjig,« še dodaja avtor. Da bo oblikoval serijo romanov je spoznal šele, ko je zapisal drugo knjigo v seriji.

»Še vedno sem mnenja, da človek tudi dandanes poseže po knjigi z razlogom escapizma (bega). Kljub temu, da z letalom lahko preletiš na drug konec sveta, bi rad verjel, da v roke vzameš knjigo, ki se odvija v Benetkah zato, da se vživiš v mesto,« poudarja avtor. V njegovih deli lahko zasledimo tako odsev njegovega osebnega doživetja kakor tudi odsev osebnega doživetja vsakega posameznika.

Humor, ki zapolni vsako dvorano

Kljub temu, da je bil včerajšnji pogovor osredotočen na umetniško ustvarjanje, smo zašli tudi na nekoliko drugačna področja. Izvedeli smo, da je Godler v svoji karieri nastopal celo s skupino Big Foot Mama in tako izkusil svet glasbe iz prve roke.

Seveda pa, kot se za pogovor z Juretom Godlerjem spodobi, v dvorani ni manjkalo smeha. Podrobno smo spoznali njegov ustvarjalni proces in za konec tudi, kako pripraviti pravi martini. »Strašna zmeda nastane pri martiniju znamke Vermouth. Če rečeš martini, vsi mislijo, da želiš Vermouth, in ti v kozarec natočijo deci tega. To je žalostno,« v šali poudarja avtor. »Martini koktejl vsebuje deci gina in čisto nič drugega,« še dodaja.

Godler nam je povedal tudi, da dogodki v romanih včasih “nenamerno” sovpadajo z dogodki iz resničnega sveta.

Lahko bi rekli, da je Godler res strokovnjak na vseh področjih, od ustvarjanja … pa vse do mešanja pijačk.  

Iva KNEZ
Marcel VRBNJAK

Iva Knez

Novinarka

Sorodni članki

Back to top button