Kaj pa mi? Študentje začenjajo peticijo in zbiranje podpisov
Ob še vedno naraščajočih stroških študija in študentskega življenja je visokošolska izobrazba mladim v Sloveniji vse manj dostopna. ŠOS je v prejšnjem tednu predstavil nov Zakon za urejanje položaja študentov, z današnjim dnem pa se je začela tudi peticija in zbiranje podpisov.
V torek, 27. februarja, so predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) pred državnim zborom predstavili nov Zakon za urejanje položaja študentov. Že tretjega po vrsti. Zakon vključuje 19 zakonodajnih ukrepov, ki bodo študentom, pa tudi dijakom, olajšali vsakdan študentskega življenja.
Predstavljen zakon obsega 10 področij:
- področje subvencionirane študentske prehrane,
- področje študentskega dela,
- področje zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja,
- področje zdravstvene dejavnosti,
- področje subvencioniranega javnega potniškega prometa,
- področje visokega šolstva,
- področje bivanja študentov,
- področje štipendiranja,
- področje družinskih pokojnin in
- področje tujih študentov.
5 ključnih ukrepov predloga zakona
ŠOS je ob desetih predstavljenih področjih predstavil še 5 ključnih ukrepov predloga zakona.
- Gre za dvig minimalne bruto urne postavke za študentsko delo na 7,58 EUR bruto.
- Dvig subvencije za študentsko prehrano na 7,15 EUR, kar je revaloriziran znesek, obljubljen s strani ministra lani februarja.
- Omejevanje prispevkov za študij, še posebej, kjer gre za storitve, ki so že financirane iz javnih sredstev.
- Uvedbo brezplačnih vozovnic javnega potniškega prometa za dijake in študente, kot to že velja za upokojence.
- Zagotovitev brezplačnega zdravstvenega zavarovanja za vse študente.
Zakon so sodelavci ŠOS-a pripravljali zadnje leto in pol, vanj pa so vključili pobude ter rešitve problematik, na katere so v tem času opozarjali študentje. Ker gre za zakon, ki naslavlja univerzalne potrebe mladih, si ŠOS prizadeva pridobiti podporo vseh parlamentarnih strank. Prav tako si prizadeva za podporo predsednice Državnega zbora, kot je to bila praksa pri prejšnjih predlogih Zakona za urejanje položaja študentov.
Kaj pa mi?
Po visokoletečih obljubah pred volitvami in na začetku mandata te vlade, študentje ugotavljajo, da si morajo rešitve izboriti sami. Študentska skupnost zahteva takojšnje ukrepanje na ključnih področjih: dostopna in kvalitetna prehrana, pošteno plačilo za opravljeno delo, resnično brezplačen študij ter izenačitev pravic starejših in tujih študentov.
Te zahteve niso le želje, pač pa so nujno potrebne za zagotavljanje dostojnega študentskega življenja. Študentje tako pozivajo k sprejetju Zakona za urejanje položaja študentov. Z njim bi namreč lahko zagotovili, da se njihov glas ne bo preslišal in njihove težave ne bodo ostale prezrte. Izpostavljajo, da ne zahtevajo nemogočega, zahtevajo pa pravičnost, spremembo. In vse to zahtevajo zdaj.
Vlada se na zahteve študentov še ni odzvala.
Svoj glas za spremembo lahko oddaš tudi sam. Kako? S podpisom peticije na tej povezavi.
S podpisom peticije in sprejetjem zakona lahko študentje skupaj ustvarimo boljšo prihodnost za študentsko skupnost in družbo kot celoto.
Rebeka Mikša
Arhiv DOSTOP.si