8. marec: praznik rož ali poklon ženskam?
Pravijo, da za vsakim uspešnim moškim stoji uspešna ženska. Tudi letos bomo mednarodni dan žena obeležili 8. marca v poklon vsem ženskam, ki so zaznamovale in še zaznamujejo svet. Pravice, ki jih imamo danes niso samoumevne, bile so izborjene. Spoznaj zgodovino in pomen dneva žena

“Sama ne morem spremeniti sveta, lahko pa vržem kamen v vodo in ustvarim veliko valov.” — Mati Tereza
Mednarodni dan žena (originalno “dan delovnih žena“), ki ga praznujemo 8. marca. Vsakoletno ga obeležujejo v približno 100 državah z namenom praznovanja praznovanja ekonomske, politične in socialne enakopravnosti in dosežkov žensk. Prvič je bil uradno obeležen leta 19. marca 1911 v Avstriji, Nemčiji, Švici in na Danskem. Navdih za praznik so bili množični protesti tekstilnih delavk v New Yorku leta 1908, ki so zahtevale krajši delovni čas, boljše plačilo in volilno pravico. Pomembno vlogo pri uveljavitvi praznika je imela Clara Zetkin, socialistična aktivistka in borka za pravice žensk, ki je na Mednarodni konferenci socialističnih žensk v Kopenhagnu leta 1910 predlagala razglasitev mednarodnega dneva žensk. Njen predlog je prejel soglasno podporo več kot 100 žensk iz 17 držav.

23. marca 1917 so v Petrogradu izbruhnile množične demonstracije, ki so jih začele delavke v tekstilnih tovarnah z zahtevami po “kruhu in miru”. Protesti so se hitro razširili med delavce in vojake ter prerasli v februarsko revolucijo, ki je privedla do abdikacije carja Nikolaja II. Začetek stavke je po julijanskem koledarju, ki so ga takrat uporabljali v Rusiji, padel na nedeljo, 23. februarja. Po gregorijanskem koledarju je bil to 8. marec, ki je tako postal uraden datum dneva žena. Leta 1977 je Organizacija združenih narodov uradno priznala 8. marec kot mednarodni dan žensk, s čimer je ta praznik dobil globalno razsežnost in postal simbol boja za enakopravnost.
“Rože potrebujejo sonce, da zacvetijo. Ženska potrebuje le ljubezen.” — Li Tai Po
Tradicionalno se dan žena obeležuje z rožami, voščili in različnimi prireditvami v čast ženskam. V mnogih državah se organizirajo shodi, razstave in kulturni dogodki, ki poudarjajo pomen ženskih pravic. V Sloveniji je običaj, da ženske na ta dan prejmejo cvetje – najpogosteje rdeče nageljne, ki simbolizirajo pogum in vztrajnost. Čeprav je dan žena pogosto povezan s poklonom ženskam v obliki daril, je njegov pomen veliko širši. To je priložnost za razmislek o dosežkih žensk na različnih področjih znanosti, umetnosti, politike in gospodarstva ter obenem opomin, da boj za popolno enakopravnost še ni zaključen. Še vedno se soočamo z izzivi, kot so razlika med plačilom med spoloma, spolno nadlegovanje in pomanjkanje žensk na vodilnih položajih.

“Ne sprašuj se, kaj svet potrebuje. Vprašaj se, kaj tebe osrečuje, in to počni.” — Mary Oliver
V Sloveniji ima Mednarodni dan žensk dolgo tradicijo in poseben pomen. Običajno ga spremlja podarjanje cvetja in drobnih pozornosti, a njegov pomen sega dlje od prvotnih političnih prizadevanj. Danes je to priložnost da razmislimo o položaju žensk v družbi, praznujemo njihove dosežke in kritično ocenimo napredek družbe na področju enakopravnosti spolov. Enakopravnost je ključna za razvoj pravične in demokratične družbe, zato naj bo letošnji dan žena priložnost, da proslavimo vse izjemne ženske v naših življenjih in hkrati razmislimo, kako lahko prispevamo k pravičnejši in bolj vključujoči družbi.

Dan žena torej ni le praznik rož, je poklon vsem ženskam, ki so zaznamovale in še zaznamujejo svet. Dragi moški, poskrbite, da bo dan za čudovite ženske, ki vas obdajajo, karseda nepozaben. Draga ženska, ti pa ne pozabi, da je ta dan namenjen tudi tebi. Ostajaj pogumna, močna, ljubeča, sočutna, izjemna … Ves svet je na tvoji roki, kot je zapisala Eleanor Roosvelt, zato “verjemi, da lahko in že si na pol poti.”
Eva ŽUNKOVIČ
Unsplash