
Včeraj se je v galeriji DLUM odvijal likovni pogovor, na katerem smo se pogovorili o pogojih za nastanek umetniškega dela. Kaj potrebujejo umetniki? Kako pomemben je prostor, v katerem oblikujejo umetniško delo? Kaj umetnikom pomeni dom? Ogovore na vsa ta vprašanja smo pridobili včeraj.
Na pogovoru smo se družili s številnimi, ki ustvarjajo na raznolikih področjih. Pridružili so se: intermedijska ustvarjalka Petra Kapš, kiparka Metka Kavčič, ilustratorka Nea Likar, slikar Oto Rimeleta, fotografinja Ema Širec, Nina Krbiš in Nataša Kocjančič z Urada za kulturo ter Simon Žlahtič iz Zavoda Pekarna Magdalenska mreža. Skupaj smo tako odgovorili na vprašanja o tem, kaj umetnikom ponuja Maribor in svet.
Umetnost se prične doma
No, seveda tega ne mislimo dobesedno. Zanimalo nas je, kakšen pomen ima atelje za umetnike – ali gre zgolj za prostor, kjer nastajajo njihova dela, ali pa je morda še kaj več? Ugotovili smo, da atelje ni le delovni prostor, temveč odraža tudi umetnika samega in čas, v katerem ta ustvarja. Gre za prostor pozornosti, kjer se ustvarjalec lahko počuti varnega. Lahko bi rekli, da atelje predstavlja neke vrste dom.
Umetniki se pogosto soočajo s težavo pomanjkanja prostora, zaradi česar svojih del ne morejo predstaviti širši publiki. Mnogih del tako pogosto ne hranijo v fizični obliki (recimo fotografije), temveč jih pustijo v digitalizirani obliki. Vsi se zavedamo, da umetnost ni ustvarjena zato, da bi ostala skrita. Njena naloga je, da zaživi v prostoru in nagovori širšo publiko. Kakor je dajala tudi kiparka Metka Kavčič: »atelje zame pomeni zavetje. Gre za prostor, kjer ostajam sama s svojim dialogom in svojimi deli. Omogoča mi občutek pripadnosti.« Atelje torej ni zgolj prazna soba, temveč soba polna spominov in topline. »Atelje posvojiš sam, tako kot tudi on posvoji tebe,« še dodaja.

Kako do ateljeja?
Mnogi mladi umetniki se po zaključku študija soočajo z izzivom, kako svoja dela predstaviti javnosti. Fotografinja Ema Širec nam je zaupala, da še ni našla primernega prostora za ustvarjanje. “Sama izdelujem velike formate, a v fizični obliki hranim le tri fotografije,” je povedala. S to težavo pa se soočajo tudi mnogi slikarji, kiparji in ustvarjalci digitalnih medijev.
Petra Kapš se ukvarja z zvočno umetnostjo, ki zahteva veliko tišine. »Ustvarjala sem v raznolikih prostorih, od stanovanja, vse do zunanjih prostorov. Zame je najpomembnejše le, da ustvarjam, kjerkoli to pač je,« je pojasnila. Prav tako je povedala, da je zanjo prostor bistvenega pomena. »Rada rečem, da ustvarjam s časom,« še dodaja. Vsi umetniki tako potrebujejo prostor, kjer lahko svoja dela izgradijo, oblikujejo in predstavijo.

Kako umetnost omogočiti ustvarjalcem
Včeraj smo izvedeli, da v državi potekajo razpisi za ateljejske prostore, na katere se lahko prijavijo umetniki. Številni ateljeji so umetnikom na voljo le za omejeno obdobje, pogosto le tri leta. To predstavlja velik izziv, predvsem za tiste, ki si v prostoru že vzpostavijo ustvarjalni proces. Ugotovili smo, da so na tem področju sicer načrtovane spremembe.
Iva KNEZ
Iva KNEZ