KulskoZdravje

Nekaj načinov, kako se znebiti ljubosumja

Ljubosumje je del našega življenja. Kaj povzroča ljubosumje? Zakaj se prične? Kako se ga znebiti? Beri naprej!

Če se želiš znebiti ljubosumja, boš moral ugotoviti vzrok zakaj sploh nastane in kako o njem spregovoriti na zdrav način. Ljubosumje ni dobra lastnost. Toda zakaj je to čustvo tako slabo?

Čeprav je ljubosumje pogosto povezano z romantičnimi odnosi, se lahko pojavi tudi drugje. Pojavi se ko se v tebi oblikuje strah, da bi izgubili karkoli ali kogarkoli, ki ti je pomemben. To se razlikuje od zavisti, ki vključuje željo po nečem, kar pripada nekomu drugemu. Ljubosumje lahko povzroči občutke jeze, zamere ali žalosti. Pogosto lahko pove tudi nekaj o tebi in tvojih potrebah. Tukaj je nekaj načinov, kako se spopasti z ljubosumjem.

Iz kje izvira?

»Če te zagrabi ljubosumna bolečina,« pravi Sarah Swenson, LMHC, »se vprašaj, kaj je vzrok za to. Nato naredi korake, da spremeniš tisto, kar ti ni všeč.« Preučevanje teh ljubosumnih občutkov ti lahko da vpogled v to, od kod prihajajo.

Ti novo razmerje tvoje sestre povzroča ljubosumje, ker nisi imel sreče pri zmenkih in te skrbi, da ne boš nikoli našel prave osebe? Se zaradi napredovanja sodelavca počutiš ljubosumen, ker verjameš, da nisi dovolj dober v svoji službi? Si ljubosumen, ko tvoj partner začne preživljati veliko časa z novim prijateljem? Ne glede na to, ali tvoje ljubosumje izvira iz negotovosti, strahu ali vzorcev preteklih odnosov, ti lahko več informacij o vzrokih pomaga ugotoviti, kako se z njim soočiti. Nujno je, da se o svojih občutkih pogovoriš odkrito.

Odprt pogovor

Izrazi svoje skrbi! Če dejanja tvojega partnerja (ali dejanja nekoga drugega) sprožijo ljubosumne občutke, o tem čim prej obvesti svojega partnerja. Pogovori se o ljubosumju in o svojih občutkih. Tvoj partner morda ni opazil tega vedenja ali pa se ni zavedal, kako se ob tem počutiš. Izkoristi priložnost, da se pogovorita o kakršnih koli mejah odnosa, ki bi jih morda želela ponovno pregledati. Če svojemu partnerju zaupaš, a dvomiš zaradi izkušenj iz preteklih odnosov, poskusi najti nekaj načinov, kako lahko oba pomagata izboljšati situacijo.

Poskušaj se spomniti, da so občutki, ki jih čutiš, povsem normalni. Tvoj partner je morda tudi sam kdaj čutil nekaj ljubosumja.

Zapomni si, da je ljubosumje le občutek, ki ne nadzira tvojega življenja!

Težave se lahko pojavljajo dlje časa

Ljubosumje, ki vztraja in povzroča stisko, je lahko včasih povezano z anksioznostjo ali težavami s samozavestjo, pojasnjuje Vicki Botnick, LMFT. »Učenje, kako se soočiti s katero koli težavo, lahko samodejno pomaga pomiriti ljubosumje.« Eden od načinov za pristop k nizki samopodobi vključuje prepoznavanje osebnih vrednot, kot so sočutje, komunikacija ali poštenost. To ti da priložnost, da opaziš svoje pozitivne lastnosti in se osredotočiš na vse, kar ti je pomembno. To lahko poveča tudi občutek samospoštovanja in lahko pomaga zmanjšati mučne občutke manjvrednosti ali tekmovalnosti.

Anksioznost ima lahko vrsto simptomov, ki jih je morda težje odpraviti sam. Tehnike obvladovanja lahko pomagajo, dobra izbira pa je lahko tudi terapija. Če želiš zmanjšati anksioznost lahko poskušaš čimprej prepoznati neželene ali mučne misli, da jih lahko izzoveš in nadomestiš takoj, ko se te pojavijo.

O svojih občutkih se lahko pogovoriš z drugimi.

Se tudi ti kdaj soočaš s ljubosumjem? Obstajajo številni načini, kako lahko svoje ljubosumje zadržiš »pod kontrolo«.

DOSTOP.si / IK
Unsplash

Sorodni članki

Back to top button