Zdravje

Kako alkohol vpliva na naše telo?

Večina izmed nas si občasno privošči kakšno kapljico rujnega. Uživanje alkohola je skozi zgodovino imelo vlogo v skoraj vseh človeških kulturah. Tudi v 21. stoletju je alkohol precej lahko dostopen. Nekateri pijejo več, drugi manj. Pijemo, ker uživamo v občutkih sproščenosti in omame, ki nam jih daje, toda kaj točno alkohol naredi našemu telesu?

Razširjenost alkohola

Najzgodnejši zapisi o namerno fermentiranih pijačah, ki vsebujejo alkohol, segajo v obdobje neolitika, ki se je začelo okoli 10.000 pr. n. št. Vse človeške kulture brez izjeme uporabljajo opojne snovi, najpogostejši pa je zagotovo alkohol. Skozi zgodovino so ga med drugim uporabljali v obredih, kot zdravilo, celo kot način plačila. Skozi stoletja, vse do danes, so številne njegove uporabe ostale nespremenjene.

Med vsemi substancami, ki spreminjajo razpoloženje, je alkohol najbolj družbeno sprejemljiv – če se ga seveda uporablja zmerno. Lahko pa se (kar se pogosto dogaja) zlorablja. Prekomerno pitje v najboljšem primeru vodi do mačka, v najslabšem celo do smrti.

Kako alkohol vpliva na nas

Nekaj popitih pijač na teden telesu ne bo naredilo veliko škode. Vendar lahko redno čezmerno ali prekomerno pitje resno vpliva na naše duševno in fizično zdravje. Uživanje velikih količin alkohola preobremeni jetra in moti hormone. Čeprav moški običajno pijejo več kot ženske, ženske slabše prenašajo alkohol in so bolj nagnjene k razvoju odvisnosti. Količina alkohola, ki jo oseba lahko varno zaužije, je odvisna od telesne mase in spola.

alkohol, telo, vplivi na telo, jetra,
Alkohol kot opojno sredstvo v družbi obstaja že več tisoč let.

Ženski hormoni in čezmerno pitje alkohola

Jetra so v prvi vrsti odgovorna za filtriranje toksinov iz krvi. Proizvajajo tudi beljakovine, encime in hormone, ki preprečujejo okužbe. Jetra predelajo 90% alkohola, ki ga popijemo, preostalih 10% pa zapusti telo v obliki znoja, urina in izdihov.

Jetra lahko predelajo le določeno količino alkohola naenkrat, kar traja približno eno uro na alkoholno pijačo. Če popijemo preveč, ostanek alkohola kroži po krvnem obtoku, kar posledično vpliva na naše srce in možgane, kar vodi v zastrupitev. Stalna in dolgotrajna uporaba alkohola poškoduje jetra in lahko vodi do brazgotin.

Študija, ki je analizirala blago do zmerno uživanje alkohola pri ženskah, je pokazala, da ima pitje škodljive učinke na dekleta v puberteti. Prav tako moti hormonske cikle pri odraslih ženskah in lahko poslabša menopavzo pri ženskah pred menopavzo. Ista študija je pokazala, da pitje alkohola negativno vpliva na zdravje kosti in lahko povzroči zdravstvene težave v telesnem v razvoju. Pitje tudi zavira nastajanje progesterona – enega od hormonov, odgovornih za ovulacijo in zdravo nosečnost. Zmerno do čezmerno pitje je povezano z nizkimi ravnmi progesterona pri ženskah pred menopavzo.

Zmerno uživanje alkohola poveča proizvodnjo in kopičenje sintetičnega estrogena pri ženskah.

alkohol, telo, vplivi na telo, jetra,
Alkohol drugače vpliva na žensko telo kot na moško.

Kako zmanjšati vpliv alkohola?

Ni ti treba biti ravno alkoholik, da bi alkohol škodoval zdravju. Redno pitje lahko vpliva na naše zdravje, ne da bi imelo kakršen koli drug negativen vpliv na naše življenje. V nadaljevanju ti ponujamo nekaj nasvetov o varnem pitju. 

  • Pred pitjem vedno jej. Jetra potrebujejo zadostno količino glukoze za filtriranje toksinov. Uživanje hrane pred pitjem ne vpliva na količino popitega alkohola, vendar izboljša sposobnost predelave alkohola. Če v večeru malce pregloboko pogledaš v kozarec, pred spanjem nekaj pojej. To naj bi omejilo absorbacijo alkohola in pomaga preprečiti hudega mačka.
  • Med pijačami pij vodo. Alkohol je diuretik. Ko ga uživamo, naše telo proizvede več urina. Če pogosto uriniramo, naše telo postane dehidrirano in izgublja vitalne minerale in vitamine. Osnovno pravilo je torej: en kozarec vode na eno alkoholno pijačo.
  • Oceni svoje okolje. Okolje, v katerem živimo, lahko močno vpliva na naše vedenje. Preživljanje časa s težkimi pivci lahko povzroči, da spijemo več kot običajno. Poskusi torej oceniti, kako okolica vpliva nate.
  • Prepoznaj svoje psihološke in vedenjske sprožilce. Alkohol nas sprošča in zmanjšuje zavore, kar olajša interakcijo z drugimi ljudmi. Če ga uporabljaš za spopadanje s težavami, je morda čas, da se spogledaš z resnično težavo in poiščeš pomoč.

DOSTOP.si / RM
Unsplash

Sorodni članki

Back to top button