Prevare pri rezervacijah na Bookingu
Si že našel oglas za izjemno ugodno počitniško nastanitev v strogem centru mesta? Pa si prepričan, da ne gre za prevaro? V času poletnih počitnic je posebej aktualna t. i. Booking prevara, pri kateri gre za napredno obliko phishing napada. Končni cilj goljufov pa je dobiti podatke naše kreditne kartice. Prevarani uporabniki so se odzvali na legitimne ali lažne oglase za nastanitev, nato pa ostali brez rezervacije in vrez nakazanega denarja.
Goljufi izkoristijo čas, ko se ljudje odpravljajo na dopust in nastanitev iščejo na spletu. Za svojo goljufijo pa izkoristijo kar legitimno spletno stran oz. booking aplikacijo.
Za prevaro uporabijo legitimen oglas
Na SI-CERT beležijo primere prevar, pri katerih so uporabniki rezervirali nastanitev preko povsem legitimnega oglasa. Spletni goljufi so tako uspeli predhodno, praviloma prek uspešne okužbe ponudnikovega (namestitev) računalnika z virusom ali uspešnega phishing napada, pridobiti dostop do Booking profila ponudnika in le-tega uporabiti za vzpostavitev komunikacije z uporabnikom znotraj legitmne strani oz. aplikcije. Sporočilo ponavadi vsebuje izmišljene navedbe, da je potrebno rezervacijo dodatno potrditi ipd. ter vsebuje zunanjo povezavo, ki nas preusmeri na lažno stran izven platforme.
Žrtev dosežejo tudi prek lažnega oglasa na portalu
Spletni goljufi na spletni strani Booking.com pod krinko ponudnika nastanitev objavijo zelo privlačen, a lažen oglas za oddajo apartmaja. Ker nastanitev oglašujejo na legitimni spletni strani, na prvi pogled izgleda, da je z oglasom vse v redu. A dvom vzbudi izjemna ponudba v oglasu. Navadno gre za luksuzen apartma z najnovejšo opremo, v centru mesta, ki se oddaja po izjemno nizki ceni. Ponudba tipa predobro, da bi bilo res, je vedno znak za alarm.
Slike v lažnih oglasih so pogosto ukradene, naslov je lahko povsem izmišljen ali pa tam sploh ni bivalnega objekta. Oboje lahko na enostaven način tudi preverimo in se zavarujemo pred prevaro. Objavljene fotografije lahko poiščemo na spletu z orodjema TinEye in Google Images. Lokacijo in naslov nastanitve preverimo na Google zemljevidih in uporabimo funkcijo ‘street view’ ter jo primerjamo s fotografijami v oglasu.
Bodi pozoren, saj se podobne prevare pojavljajo tudi na spletnem portalu AirBnB.
Kaj storiti, če nasedemo na prevaro?
V primeru, da si na povezavi vpisal podatke svoje kreditne kartice, nemudoma kontaktiraj svojo banko. Če je prišlo do oškodovanja, to čimprej prijavi policiji. Pregon prevarantov je zelo otežen, saj se ti skrivajo za lažnimi e-mail naslovi in telefonskimi številkami, ki jih je težko izslediti.
Kako se zaščititi pred prevaro?
Da se zaščitiš pred prevaro sledi spodnjim nasvetom:
- Če ponudba zveni predobro, da bi bilo res, bodi še posebej pozoren.
- Preveri ocene in mnenja uporabnikov.
- Preveri fotografije v oglasu in naslov, na katerem naj bi se nastanitev nahajala.
- S ponudnikom vedno komuniciraj samo prek uradne platforme. Na sporočila, ki jih prejmeš preko drugih kanalov, se ne odzivaj.
- Bodi previden pri morebitnih povezavah, ki ti jih posreduje ponudnik. Če te vodijo izven bookinga ter zahtevajo ponovni vpis podatkov kreditne kartice, je to znak za alarm.
- Če te poskušajo prepričati, da plačaš kako drugače ali da je potrebna ponovna verifikacija ipd., ne nakazuj denarja, obrni se na pomoč uporabnikov platforme in jih prosi za nasvet.
Varni na internetu
Varni na internetu