ŠOS pozdravlja končno rešitev združevanja državnih in Zoisovih štipendij
Študentska organizacija Slovenije podpira predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o štipendiranju (ZŠtip 1D, EPA: 790 – IX), ki so ga vložili poslanci koalicijskih strank.

Zakon ponovno predvideva možnost hkratnega prejemanja državne in Zoisove štipendije, kar na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) že leta zagovarjajo. Končno so tako poslanci koalicije, kot opozicije (ki so vsebinsko podoben predlog vložili nedavno) prepoznali, da je nepravično, da mora socialno ogrožen dijak ali študent izbrati med državno štipendijo, ki mu pomaga pri spopadanju s finančno stisko med procesom šolanja, ter Zoisovo štipendijo, ki ga nagrajuje za dosežke in sposobnost.
Ob tem na ŠOS menijo, da bi se zakon lahko uveljavil že s pričetkom prihajajočega šolskega oz. študijskega leta in ne šele z letom 2024, kot predvideva vloženi zakon, zato poslance pozivajo, da tekom postopka sprejmejo ustrezne dopolnitve.
Študenti si sicer želijo širšega vsebinskega pogovora, ki bi prinesel prenovo štipendijske politike. Ta se mora pričeti z analizo trenutnega stanja, s katero bodo lahko presojali, ali štipendije v zdajšnji obliki in obsegu služijo svojemu namenu. Nobena reforma ne sme potekati z razlogom ali ciljem varčevanja, temveč ravno nasprotno; za učinkovit sistem štipendiranja je potrebno zagotoviti dodatna in namenska sredstva.
Štipendije ne dosegajo povprečnih življenjskih stroškov
Kljub nedavnim dvigom je potrebno višino državne štipendije dvigniti, saj skupaj z drugimi socialnimi prejemki niti približno ne dosega povprečnih življenjskih stroškov študentov. Zoisovo štipendiranje je prav tako potrebno prenoviti, na kar študenti čakajo že več kot desetletje.
Pri kadrovskih štipendijah je potrebno okrepiti informiranje. Število podeljenih štipendij je namreč, še posebej glede na njihovo višino, relativno nizko že več desetletij. Mladim je potrebno zagotoviti kakovostno zaposlitev po končanem izobraževanju.
Pri deficitarnih štipendijah pa je potrebna njihova redefinicija. Namenjene so za štipendiranje poklicev srednjega in strokovnega izobraževanja, služijo pa predvsem zagotavljanju deficitarne delovne sile delodajalcem. Potrebno je spodbujati poklice prihodnosti z visoko dodano vrednostjo, ki so identificirani tudi v strateških dokumentih države (Strategija pametne specializacije, Strategija razvoja Slovenije, Vizija Slovenije itd.).
Na ŠOS torej pričakujejo, da je tokratna manjša sprememba zakonodaje dobro izhodišče za nadaljnje bolj vsebinske in korenitejše spremembe na področju štipendiranja.