Priložnosti

Strokovni seminar “Podpiranje sočutja in sodelovanja z in med mladimi”

Urad RS za mladino (URSM) v sodelovanju z društvom IndiJanez vabi na seminar ob izidu monografije "Sočutni jezik med mladimi", v kateri sodeluje več kot 70 avtorjev iz vladnega, strokovnega, znanstvenega in nevladnega sektorja. Serija dogodkov, ki se bo odvijala v šestih slovenskih regijah, je odprto povabilo k raziskovanju strategij za soočanje z različnimi oblikami sovraštva in krepitev sočutja, povezanosti in sodelovanja med mladimi.

To znanje lahko pomembno prispeva ne samo k blaženju sovražnega govora, medvrstniškega nasilja, družbene polarizacije in s tem povezanih psihičnih in odnosnih stisk, temveč se pomembneje h krepitvi temeljnih socialnih veščin in razvijanju varne, sočutne in vključojoče kulture v fizičnih in digitalnih prostorih.

Prvi strokovni seminar bo potekal 28. marca 2025 od 10.00 do 13.15, v avditoriju Filozofske fakultete Univerze v Mariboru (Koroška cesta 160, Maribor).

Dogodek za vse mlade in tiste, ki delajo z mladimi

Dogodek je namenjen vsem, ki delate z mladimi v šolskem, nevladnem, zdravstvenem in/ali socialnem sektorju, kot tudi mladi sami, bodisi aktivni v različnih organizacijah, bodisi z željo po prispevanju k razvoju svojih skupnosti – pri delu za mlade ne želijo delati namesto ali brez vas.

Seminar bo vključeval priložnosti za izmenjavo izkušenj in popisovanje obstoječih iniciativ, praktične povzetke priporočil iz publikacije in priložnosti za začetno preizkušanje osnovnih orodij. Prisotne želijo spodbuditi k še bolj poglobljenemu razumevanju, medsebojni podpori pri deljenih izzivih in soustvarjanju obetavnih načinov za podporo mladih, tako na lokalni, kot na sistemski ravni.

Scenarij dogodka

  • 10.00: Sprejem in uvod. Nagovori (mag. Tina Kosi, direktorica URSM, gostujoči avtor/ica), predstavitev publikacije, temeljni pojmi.
  • 10.35: Podporni ekosistem in načela. Raziskovanje omrežja vzrokov in posledic, predstavitev celovitega preventivnega sistema.
  • 11.00: Osebna pripravljenost. Preizkušanje strategij za krepitev lastnih zmogljivosti za soočanje z zahtevnimi situacijami.
  • 11.30: Odmor in mreženje. Pogostitev, odmor in priložnost za spoznavanje prisotnih udeležencev in organizacij.
  • 11.45: Individualni in skupinski odnosi. Vaja pristopov za deeskalacijo in povezovalno komunikacijo s posamezniki in skupinami.
  • 12.00: Zbiranje idej in dobrih praks. Izmenjava strategij za razvijanje kulture sočutja in povezanosti v organizacijah in skupnostih.
  • 12.50: Naslednji koraki in zaključek. Oblikovanje načrtov za podpiranje razumevanja in sodelovanja v svojih okoljih in omrežjih, evalvacija.

Za udeležbo je potrebna predhodna prijava z oddajo spletnega obrazca. Prijava je možna do zapolnitve prostih mest ali najkasneje do 21. marca. Vsebina dogodka bo prilagojena vprašanjem in izzivom, s katerimi se boš udeležil dogodka, zato ne odlašaj s prijavo.

Urad za mladino RS
Arhiv DOSTOP.si

Sorodni članki

Back to top button