Kaj je letalski način in kaj se zgodi, če ga med letom ne uporabimo?
Je letalski način nujna nevšečnost ali zgolj letalski mit? V članku ti razkrijemo znanost, ki stoji v ozadju in zakaj ga moraš uporabljati na svojem mobilnem telefonu.
Če si že kdaj potoval z letalom, potem ti je postopek znan. Ko se vrata letala zaprejo in nad glavami potnikov začne pihati hladen zrak, bo stevardesa potnikom naročila, naj svoje telefone nastavijo na ‘letalski način’. In čeprav je težko prekiniti povezavo, zlasti pri letu, ki traja več ur, je letalski način nujna nevšečnost. Za kaj točno gre in zakaj ga letalske družbe potrebujejo?
Kaj je letalski način?
Gre za nastavitev v našem pametnem telefonu, ki začasno onemogoči signale in Wi-Fi, čeprav ostali deli naprave ostanejo popolnoma delujoči.
- Na telefonih Android se letalski način aktivira tako, da dvakrat povlečemo navzdol z vrha zaslona, da odpremo ploščo z nastavitvami. Tam najdemo ikono letala. Ko ga aktiviramo, je naš telefon v letalskem načinu.
- V iPhonu je ikona za letalski način v Nadzornem centru. Do njega lahko dostopaš tako, da povlečeš od zgoraj desno navzdol ali od spodaj navzgor, odvisno od starosti in modela telefona.
Kaj se zgodi, ko se funkcija aktivira? Telefon neha sprejemati radijske signale, ki omogočajo pošiljanje ali prejemanje besedilnih sporočil ali klicev. Onemogoči dostop do spletnih strani, spletne e-pošte in prenos podatkov. Vendar pa so lahko dostopna besedilna sporočila, ki so že prenesena, in druge shranjene informacije.
Zakaj je potreben?
Tako kot aerodinamika in znanost o letalstvu, tudi razlogi za potrebo po letalskem načinu niso preprosti. Če skušamo povzeti: način letenja je potreben za ublažitev morebitnih motenj v občutljivih letalskih sistemih. To so komunikacijski in navigacijski sistemi, ki uporabljajo radijske frekvence, ki jih oddajajo tla. So najbolj ranljivi za motnje radijskih signalov. Iste frekvence namreč uporabljajo mobilni telefoni in tablični računalniki.
Težava se pojavi, ko pride do presluha ali motenj sosednjih kanalov (ACI). To pomeni, da lahko en radijski sprejemnik nenamerno zajame prenos od oddajnika na bližnji frekvenci. Ta prenos lahko moti predvideni signal. Če piloti na letalu izvajajo zahtevno pristajanje, morajo biti njihove komunikacijske linije z zemeljskim nadzorom čiste in široko odprte. Napačni telefonski klic pa lahko to ogrozi.
Kaj se zgodi, če telefona ne preklopimo na letalski način?
Če telefon pozabiš preklopiti v letalski način, ali namerno poskušaš kršiti pravila, so možnosti za katastrofo majhne. Posledice napake pa so lahko smrtonosne, zato ne tvegaj.
Letala, ki so sposobna izvajati postopek ‘samodejnega pristanka’, kjer avtopiloti letala pristanejo brez krmilnih vnosov s strani pilotov, morajo imeti zanesljive informacije. Težava se lahko pojavi, če potnikova naprava povzroči, da antena radijskega višinomera na letalu zajame lažni signal. To bi lahko povzročilo napačno navedbo višine letala nad vzletno pristajalno stezo. Kot si lahko predstavljaš, bi to lahko imelo strašne posledice.
Pri vsem tem pa ni pomembno, ali pravila ignorira ena oseba ali več – dovolj je en napačen signal in napačen splet okoliščin, da pride do katastrofe.