Novice

Mladi vozniki so trikrat bolj tvegani od izkušenih voznikov

Dinamična vožnja in pogostejše seganje po telefonu med vožnjo z avtomobilom, ob tem pa izrazita želja po svobodi, ko gre za izbiro oblike mobilnosti, in močno zaupanje v svoje lastne sposobnosti. To so po raziskavah in fokusnih skupinah Valicona ter največje slovenske zavarovalnice ključne lastnosti mladih voznikov. Ti so bili v ospredju Anatomije vožnje, sedaj že tradicionalnega dogodka Zavarovalnice Triglav.

Mladi so najpogostejši uporabniki urbane mobilnosti v Sloveniji. Za njih so mikromobilnostna prevozna sredstva praktična in časovno predvidljiva izbira, ki jim omogoča boljši stik z okolico. E-skiro vidijo kot cenejšo in zato boljšo alternativo skuterju oziroma avtomobilu. Kljub temu se med vožnjo z e-skirojem le dobra polovica počuti varne, vsak tretji uporabnik e-skiroja pa je že doživel nezgodo, kot kaže raziskava, ki jo je med več kot 800 uporabniki e-skirojev in e-koles, naredila Zavarovalnica Triglav.

Dinamični vozniki, ki se radi “igrajo”

Navade, potrebe, pa tudi tveganost oziroma škodno pogostost mladih voznikov v največji slovenski zavarovalnici spremljajo na različne načine. »V Zavarovalnici Triglav pri izračunu avtomobilske premije opazujemo približno 50 različnih parametrov, od katerih se pet nanaša na osebo, ostalih 45 pa na lastnosti vozila. Vse to nam daje možnost, da lahko z gotovostjo napovemo trende v prihodnosti. Podatki kažejo, da so mladi vozniki, ki imajo tudi manj izkušenj, v povprečju približno trikrat bolj tvegani od tistih bolj izkušenih, kar naslavljamo tudi z zavarovanjem Mladi voznik. Pri tem pa je zanimivo, da lahko tveganje tako dobro opišemo tudi zato, ker določen tip voznikov vedno izbira tudi določen tip vozila,« je povedal direktor avtomobilskih zavarovanj v Zavarovalnici Triglav Jaka Klement.

Drugo pomembno orodje za raziskovanje vozniških navad v največji slovenski zavarovalnici je aplikacija DRAJV, saj so mladim zelo blizu tako imenovani gemificirani pripomočki. Podatki kažejo, da so aktivni uporabniki DRAJV-a, ki so mlajši do 25 let, v povprečju varni vozniki, je pa njihova ocena vožnje v primerjavi s starejšimi uporabniki DRAJV-a vseeno nekoliko nižja. Mlajši tako vozijo bolj dinamično in med vožnjo pogosteje uporabljajo telefon, v primerjavi s starejšimi vozniki pa bolj pogosto upoštevajo omejitve hitrosti.

Ne alkoholu, težje telefonu

»Moja največja rdeča zastava je, da kolesarim s slušalkami v ušesi, je pa res, da ne divjam – niti na kolesu niti v avtu. Po drugi strani pa je super videti, da iti pijan za volan med mladimi absolutno ni več »kul«, kvečjemu izpadeš neodgovoren luzer. So pa problem telefoni – klicanje, sms-anje, urejanje »playlist«, »streamanje« nogometne tekme in podobne telefonske dejavnosti, ki ti poberejo velik del pozornosti v prometu,« je svojo izkušnjo na Anatomiji vožnje delil predstavnik mlajše generacije, Boris Kokalj, pevec skupine Kokosy. Velik ljubitelj kolesa in kolesarjenja pravi, da avtomobila ne potrebuje, saj živi v Ljubljani. »Si ga pa za kakšen izlet ali tovorjenje težjih predmetov približno dvakrat na mesec sposodim od svoje mame,« še doda.

Drugačen način zaznavanja in odločanja v prometu

Veliko izkušenj z mladimi ima tudi Anita Žnidaršič, učiteljica vožnje v AMZS Šoli vožnje, ki opaža, da statični vertikalni prometni znaki za mlade ne zadostujejo več oziroma so nanje manj pozorni. »Mladi vozniki generacije Z v promet prinašajo drugačen način zaznavanja in odločanja. Ker so odraščali ob zaslonih in interaktivnih vsebinah, promet dojemajo bolj vizualno – hitreje opazijo talne označbe, barvne elemente in digitalne prikaze kot klasične prometne znake. Njihova vožnja je bolj prilagojena sodobnim tehnologijam, a to lahko pomeni manj analitičnega razmišljanja in več zanašanja na asistenčne sisteme vozila. Hkrati pa njihova navajenost na hiter pretok informacij pomeni tudi večjo nagnjenost k uporabi telefonov med vožnjo, kar predstavlja izziv za varnost,« razloži učiteljica vožnje.

Zavarovalnica Triglav
Arhiv DOSTOP.si

Sorodni članki

Back to top button