Šport

Svetovne univerzitetne igre: Klara Lukan do rekorda iger na 10 tisoč metrov

Klara Lukan je na poletnih svetovnih univerzitetnih igrah v Nemčiji pritekla zlato medaljo in rekord v teku na 10.000 metrov. S tem je v Bochumu popravila skoraj 35 let star rekord iger.

Slovenski študentje se mudijo na 32. poletnih svetovnih univerzitetnih igrah, ki potekajo od 16. do 27. julija 2025 v Porurju (Rhine-Ruhr) v Nemčiji. Za prvo medaljo je včeraj poskrbela Klara Lukan.

Tekmovalni nastopi reprezentance so se sicer začeli že v četrtek, ko so naši športniki nastopili v sabljanju, taekwondoju in plavanju. V teh disciplinah so se pomerili tudi v petek in soboto, ko so se začela še predtekmovanja za mešano štafeto. Na žalost našim tekačem preboj v finale najboljše osmerice ni uspel. V nedeljo je potekala ekipna tekma v sabljanju za dekleta, ki so jih premagale Američanke, z nastopi pa so končali tudi plavalci.

Peti dan iger je prinesel začetek atletike

V ponedeljek so se prvič predstavili atleti in atletinje, in to v vrhunskem slogu. Atletske nastope na letošnjih univerzitetnih igrah je odprla Hana Grobovšek. V prvi skupini teka na 400 metrov je tekla osebni rekord 54,64 in zasedla peto mesto. Skupno je bila 25., polfinale pa je zgrešila za pičle štiri stotinke sekunde.

Na 400 metrov je tekel tudi Maj Janža. V tretji skupini je bil četrti s časom 47,59. Kljub temu da je postavil 24. čas, to vseeno ni bilo dovolj za polfinale.

Anže Verbovšek je v teku na 100 metrov odtekel 10,88 sekunde za sedmo mesto v tretji skupini in skupno za 35. mesto.

Obvladano od začetka do konca teka in do zlata

Zadnje dogajanje v Bochumu pa je postreglo s slovenskim slavjem. Klara Lukan je slavila na 10.000 metrov z rekordom iger, ki ga je pred tem imela v lasti Romunka Viorica Ghican iz leta 1989 in bližnjega Duisburga, ki je tudi letos eno izmed prizorišč iger.

Klara je na nekoliko mokri stezi na stadionu Lohrheidestadion nadzorovala tempo praktično od začetka do cilja. Tekla je 31:25,84 minute in s tem krepko popravila prejšnji rekord iger. Klara Lukan, ki ima slovenski državni rekord na 10 km v cestnem teku, je državni rekord na 10.000 m na stadionu zgrešila za nekaj manj kot 20 sekund. Tega ima v lasti od olimpijskih iger 2004 v Atenah Helena Javornik.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SUSA (@susaunisport)

Na 25 stadionskih krogov je nastopila še ena slovenska tekmovalka Liza Šajn. Za rojakinjo je zaostala minuto in pol, a vseeno odtekla izid sezone, kar je bilo dovolj za 11. mesto.

Poslovili so se sabljači

Na delu sta bili v ponedeljek tudi dve skakalki v daljino. V prvi skupini je nastopila Urša Matotek. Najdlje je skočila v svojem tretjem poskusu, 5,90 metra pa je bilo dovolj za deveto mesto v skupini. V kasnejši skupini je Barbara Štuhec skočila 5,85 m v svojem prvem poskusu in bila v nekoliko močnejši skupini 17. Urša je bila skupno 22., Barbara pa 29.

Tako kot sabljačice so za slovo od letošnjih iger v Nemčiji na skupinski tekmi nastopili tudi sabljači. Timon Grubar, Luka Mlakar in Lars Ponikvar so se v disciplini meč v prvem krogu merili s Španci, ki so bili boljši s 45:22.

V razstaviščni dvorani Messe Essen je nastopila taekwondoistka Nuša Urnaut v kategoriji nad 73 kg. V osmini finala jo je na tatamiju z 2:0 premagala Kanadčanka Rachel Fountain.

V Berlinu je plavalne nastope včeraj odprl Jaka Pušnik na 100 m delfin. V četrti skupini je plaval 55,95 sekunde in bil šesti, v skupni razvrstitvi pa je zasedel 40. mesto. Tia Primc je v tretji skupini na 200 m prosto (2:07,73) plavala tretji najhitrejši čas in skupno 34. mesto.

Skupaj sta na 50 m prsno v isti skupini plavala Erik Hrovat in Jaš Berložnik. Ločile so ju zgolj štiri stotinke sekunde za peto in šesto mesto. Skupno je Erik pristal na 35., Jaš pa na 36. mestu.

Pomerili si se tudi plavalci v mešani štafeti 4 x 100 metrov prosto. Slovenska univerzitetna ekipa v postavi Arne Furlan Štular, Tia Primc, Sara Mihalič in Jaka Pušnik je bila šesta v tretji skupini s časom 3:40,84. V skupni razvrstitvi je Slovenija zasedla 16. mesto.

Danes tek, lokostrelstvo, gimnastika in badminton

V Bochumu bo na 1500 metrov tekel Anže Svit Požgaj, kasneje bosta na startu na 800 metrov še Veronika Sadek in Petja Klojčnik.

V Berlinu bodo predzadnji dan plavali Jaka Pušnik in Primož Šenica Pavletič na 200 metrov hrbtno, Tia Primc na 50 metrov prosto ter Sara Mihalič na 100 mmetrovprsno.

Badmintonista Gregor in Špela Alič, ki v Mülheimu sicer nekaj dni že trenirata, bosta jutri nastopila v mešanih dvojicah ob 10. uri. Nekaj ur kasneje starejšega brata Gregorja čaka uvodni dvoboj še v posamezni konkurenci.

Kvalifikacije bodo začeli telovadci in lokostrelci. Telovadci bodo tekmovali v hali 3 na prizorišču Messe Essen. Nikolaj Božič in Gregor Turk bosta nastopila na parterju, Gregor Rakovič na konju z ročaji, Beno Kunst pa na preskoku.

Ob 9. uri kvalifikacije v ukrivljenem loku začenjajo lokostrelci Andraž Samec in Martin Mihevc v ukrivljenem loku ter Sara Smajič v sestavljenem loku. Ob 15. uri začneta olimpijka Žana Pintarič (ukrivljeni) in Aljaž Matija Brenk (sestavljeni).

SUSA
SUSA

Sorodni članki

Back to top button