Tako lahko privarčuješ med mobilnim gostovanjem
Pred odhodom na dopust se običajno ukvarjamo s pakiranjem oblačil, veljavnostjo potnega lista, po potrebi tudi vizami pa rezervacijami in voucherji, cenami goriv in vinjet, če potujemo po cestah. Četudi nas povsod spremljajo nepogrešljivi mobilni telefoni, še najmanj časa namenimo preverjanju stroškov gostovanja.
Zlasti kadar potujemo znotraj EU/EEA so skrbi pravzaprav odveč, saj takrat velja gostovanje kot doma. To pomeni, da četudi gostujemo na grških otokih in nas kliče družina iz Slovenije ali lokalni prijatelji, s katerimi dopustujemo, je cena klicev, sporočil in porabe mobilnih podatkov enaka kot doma. Zgolj zato, ker smo na dopustu, se stroški mobilne telefonije ne spremenijo. A to velja le znotraj EU.
Drugače je, kadar dopustujemo zunaj držav EU
Takrat za zaračunavanje storitev ne veljajo iste cene kot doma. Ponudbe se razlikujejo glede na operaterja. Za določene države posamezni operaterji ponujajo zakup porabe podatkov in/ali število minut za telefonske klice ter število sms sporočil. Storitve je praviloma sicer možno uporabljati tudi brez zakupa storitev, a je to običajno povezano z višjimi stroški. Še več, možne so celo različne cene za povezavo z različnimi operaterji v gostujoči državi. Ker ti niso isti za vse države, ti na zavodu PIP priporočajo preveritev cen še pred odhodom.
Povezava preko satelitskih sistemov in samodejno omrežje
Gostovanje znotraj EU tako ne pomeni dodatnih stroškov, ne glede na operaterja v gostujoči državi, kot tudi ne glede na to ali prejmemo dohodni klic iz Slovenije ali iz druge EU države. Slednje je povsem drugače pri gostovanju zunaj EU.
Pri vseh potovanjih moramo opozoriti še posebej na dve situaciji. Kadar potujemo z ladjo ali letalom, nam bodo storitve zaračunane na dva načina. Če smo povezani s prizemnim mobilnim omrežjem (običajno v pristaniščih, letališčih), nam za uporabo storitev ne smejo zaračunati več kot sicer. Povezava preko satelitskih sistemov (običajno na križarkah, ali na letalu) pa pomeni, da ni cenovne kapice in da se pravila EU ne uporabljajo. V takšnih primerih se vam lahko zaračunajo neregulirane storitve gostovanja. V izogib dodatnim stroškom v takšnih primerih svetujemo, da izključite gostovanje ali vključite način letenja.
V drugi situaciji, ko sicer dopustujemo znotraj EU (npr. v Grčiji), a blizu meje z državo, ki pa ni v EU (npr. v Turčiji), se nam telefon v primeru avtomatske nastavitve omrežja sam prijavi v tisto omrežje, ki v določenem trenutku ponuja boljši signal in storitve. Takšni dogodki niso redki in lahko pomenijo nepotrebno povečanje stroškov. Da se neljubim situacijam z višjimi stroški izognemo, predlagamo ročno nastavitev omrežja.
Izklopljeni mobilni podatki in dosledna uporaba wi-fi omrežja ne pomenita nujno brezplačne uporabe
Pri gostovanju v drugih omrežjih je potrebno opozoriti tudi na morebitno porabo podatkov v ozadju. Za uporabo aplikacije Trgovina Play, je potrebno imeti vklopljen prenos mobilnih podatkov. To pomeni, da vam telefon prikaže obvestila, tudi če jih ne uporabljate. Zato kljub izklopljenim mobilnim podatkom, lahko aplikacije, ki jih imamo naložene na telefonu v ozadju, porabljajo podatke, kar pa nam povzroči nepotrebne stroške. Težavo lahko rešiš tako, da za vsako posamezno aplikacijo omejiš uporabo podatkov v ozadju (Nastavitve/poraba podatkov/posamezna aplikacija/omejitev porabe prenosa podatkov v ozadju) ali pa v telefonu nastavimo, da se povezuje samo v omrežja 2G in 3G. V tem primeru sicer ne bomo obveščeni o svežih novicah s socialnih omrežij in novih e-sporočilih, bomo pa učinkovito preprečili nenadzorovane stroške.
Po novem obvezen USB-C priključek
In če nameravamo svoje mobilne telefone v kratkem zamenjati, naj ne bo odveč novica, da je Evropski parlament že leta 2022 sprejel odločitev o skupnem priključku za majhne elektronske naprave. Najkasneje do 28. decembra 2024 bodo vse majhne elektronske naprave, ki se prodajajo v EU, morale biti opremljene s priključkom in polnilcem USB-C. Gre za vse telefone, tablice, tipkovnice, miške, bralnike elektronskih knjig, digitalne fotoaparate, kamere, slušalke, prenosne zvočnike, ročne igralne konzole in prenosne navigacijske sisteme. Izjema niso niti prenosni računalniki, vendar pa zanje velja rok do 28. aprila 2026.
Brezžična prihodnost?
Uvedbi standarda v EU se je ves čas upiral Apple, a se odločitev Evropske unije ni spremenila. Na drugi strani pa tudi poznavalci opozarjajo, da bi znalo veselje biti le kratkotrajno, saj se proizvajalci koncentrirajo na brezžično polnjenje, česar pa se direktiva ne dotika.
Neposredni učinek za uporabnika (četudi zgolj prehodno) bo tako predvsem ta, da bo dolgoročno ustrezen 1 polnilec za vse prej naštete naprave.
Zavod PIP
Arhiv DOSTOP.si