Tehnologija

Obrazi lažne ljubezni prek spleta – prevara, ki pustoši srca in denarnice

Spoznavanje na spletu je danes nekaj vsakdanjega. Vsi poznamo vsaj kakšen par, ki se je spoznal prek spleta, pa naj bo to preko katere izmed aplikacij za spoznavanje ali družbenih omrežij. Dopisovanje prek spleta predstavlja glavni način navezovanja in ohranjanja stikov. Tudi sprva povsem nedolžni pogovori lahko hitro privedejo do izmenjevanja osebnih pripovedi in čustvene navezanosti vpletenih.

Ko je enkrat vzpostavljeno zaupanje, sledijo dramatični zasuki in prošnje za denar. Žrtve ljubezenske prevare, ki so se na spletu zapletle s šarmantnimi tujci, so v ‘razmerju’ na daljavo izgubile tudi nekaj deset tisoč evrov.

Da bi prepoznali prevaro portal Varni na internetu izpostavlja najbolj očitne znake.

Začne se na družbenih omrežjih

Storilci so člani dobro organiziranih mrež ljudi, ki se zelo poznajo človeško psiho in so odlični manipulatorji. Z ukradenimi fotografijami privlačnih moških ‘lovijo’ osamljene žrtve tako, da jim pošljejo prošnjo za prijateljstvo, nato pa pričnejo z dopisovanjem.

Po urah pogovorov žrtev dobi občutek, da osebo na drugi strani pozna in ji lahko zaupa, četudi je nikoli ni spoznala ‘v živo’.

splet, spletni zmenki, tinder, prevare, ljubezen
Spoznavanje preko spleta je v zadnjih letih postala stalna praksa ljubezni.

Manipulacija z žrtvijo

Najpogosteje se predstavlja kot vojak na mirovni misiji, zdravnik v Siriji, delavec na naftni ploščadi, ločen ali ovdovel, z majhnim otrokom in osamljen. Z žrtvijo deli svojo tragično zgodbo in pošilja fotografije, da bi navezal čim bolj intimen odnos.

Pogovor poteka praviloma le prek sporočil, videoklicem se poskušajo izogniti z različnimi izgovori: nevarnost, da ga izsledijo, pomanjkanje časa, slaba povezava … Če že pride do videoklica, je ta praviloma zelo slabe kakovosti. Pri naprednejših napadih pa napadalci lahko uporabijo tudi orodja umetne inteligence, kot so Deepfake posnetki, ChatGPT, simulatorji glasov ipd., s čimer žrtev še bolj prepričajo, da komunicira s pravo osebo. Lahko pošlje tudi (ukradene) fotografije in skuša svojo zgodbo podpreti s skenom osebnega dokumenta.

Prošnja za denar

Ko je odnos dovolj trden, prosi za denar. Običajno gre za prošnjo za pomoč pri plačilu zdravljenja hudo bolnega otroka ali stroškov poti domov. Lahko obljublja tudi, da bo prišel na obisk, a najprej želi poslati kovček z večjo količino denarja, za kar pa potrebuje denar.

Če žrtev denar nakaže, se goljuf še bolj trudi z vzpostavljanjem trdne čustvene vezi, zaradi katere se mu žrtev v prihodnje še težje zoperstavi. Goljufi so izredno dobri manipulatorji in dobro poznajo trike, kako iz žrtve izvabiti čim več denarja.

Ko ta ostane brez denarja oz. preneha z nakazili, goljufi na drugi strani povsem prekinejo stike in s tem povzročijo ne le finančno, temveč tudi čustveno stisko.

Sled za denarjem izgine

Goljufi navadno nagovarjajo k nakazilu prek plačilnih sistemov, ki so namenjeni hitremu prenosu denarja med znanci (npr. Western Union ali MoneyGram), ali pa želijo nakazila na bančni račun, ki pripada denarni muli. Ta sredstva takoj po prejemu prenakaže po neki drugi denarni poti naprej, s čimer se sled za denarjem hitro izgubi. Verjetnost, da bo žrtev dobila denar nazaj, je izredno majhna.

Prevaranti fotografije dobijo praktično kjerkoli – skopirajo jih iz drugih spletnih strani, ukradejo profilne fotografije iz družbenih omrežij, celo iz tržnic s fotografijami. Tudi njihova imena so izmišljena, lahko pa tudi ukradejo identiteto znanim osebam. Te vrste goljufij največkrat izvirajo iz držav podsaharske Afrike.

Če nisi prepričan, ali si res dopisuješ z osebo s profilne fotografije, lahko to preveriš na spletuNajprej shrani njihove fotografije in jih nato poišči v Googlu. Preveri rezultate iskanja: se iste fotografije že pojavljajo na drugih spletnih straneh ali drugih profilih na družbenih omrežjih ?

Tinder, ljubezen, prevare, Varni na internetu
Pri spoznavanju preko interneta bodi zelo pozoren.

Moški niso imuni na ljubezenske prevare

Med žrtvami, ki najpogosteje prijavijo tovrstno goljufijo, sicer prevladujejo ženske, a gre za uporabnice najrazličnejših profilov izobrazbe in starosti, ki so zaupale goljufu na drugi strani samo na podlagi lepe fotografije in sladkih besed. Čeprav so žrtve romantičnih goljufij večinoma ženske, pa moški nanjo niso nič bolj imuni.

Na moške prek družbenih omrežjih ciljajo prek lažnih profilov z (ukradenimi) fotografijami zapeljivih žensk. Na enak način navežejo stik in spletejo čustveno vez z žrtvijo, nato pa jo prosijo za denar. Že pred desetletjem smo lahko brali o ‘ruskih nevestah’, za katerimi so se seveda skrivali prevaranti. Brhka dekleta so žrtve prepričale z zgodbami o večni ljubezni. Moški so jim nakazovali denar za vize, potrdila, stroške poti, svoje ‘neveste’ pa seveda nikoli niso videl.

Kako prepoznati prevaro po korakih

  • Z UKRADENIMI FOTOGRAFIJAMI privlačnih oseb
  • NAVEŽE STIK prek Facebooka, Instagrama, tudi prek SMS-a,
  • SE PRETVARJA, da je vojak na mirovni misiji, zdravnik v vojnem žarišču ali delavec na naftni ploščadi, osamljena lepotica, strokovnjakinja za kriptovalute ipd.,
  • VZPOSTAVI TESEN ODNOS z žrtvijo s pripovedovanjem zgodb o težki življenjski situaciji, izpovedovanjem ljubezni …,
  • PROSI ZA DENAR, npr. za plačilo poti, zdravljenja ali žrtev nagovori v investicijo,
  • VZDRŽUJE TESNO ČUSTVENO VEZ, dokler žrtev nakazuje denar, nato
  • IZGINE brez sledi.

Varni na internetu
Unsplash

Sorodni članki

Back to top button