Se znaš izogniti spletni prevari?
S širitvijo uporabe elektronskih naprav je vse pomembnejša postala tudi kibernetska varnost. Ker ogromno podatkov shranjujemo na elektronskih napravah, te pa se danes nahajajo v skoraj vsakem domu, je skrb za zaščito le-teh postala tako pomembna kot nakup nove, ko je stara že dotrajana.
Evropska unija je v okviru raziskave Eurobarometra ugotovila, da se pomanjkanje kibernetskih znanj in spretnosti povečuje, kar je povezano s kibernetskimi grožnjami. To pa predstavlja grožnjo delovanju omrežij in informacijskih sistemov ter ne nazadnje enotnemu trgu kot celoti.
Poročilo o stanju digitalnega desetletja 2024 kaže, da je treba za doseganje ciljev za leto 2030 opraviti še veliko dela. Pri sedanji stopnji bo Evropa do leta 2030 imela le 59,8% oseb starih od 16 do 74 let z osnovnimi digitalnimi znanji in spretnostmi, kar ne bo doseglo cilja 80%, število strokovnjakov za IKT pa bo doseglo le 12 milijonov, kar je krepko pod ciljem 20 milijonov.
Voditelji in voditeljice EU so oktobra 2020 pozvali h krepitvi zmožnosti EU, da se zaščiti pred kibernetskimi grožnjami, zagotovi varno komunikacijsko okolje, predvsem s kvantnim šifriranjem in zagotovi dostop do podatkov za sodne namene in namene kazenskega pregona.
Pandemija prispevala k povečanju uporabe spleta
Vsi ključni sektorji od prometa, energetike do zdravstva, so vedno bolj odvisni od digitalnih tehnologij. Na eni strani le-ta prinaša velike priložnosti in ponuja rešitve za veliko izzivov, po drugi strani pa se izpostavlja spletnim grožnjam. Pandemija je skokovito prispevala k povečanju uporabe spleta tudi tistih uporabnikov, ki tega niso vešči. S tem s(m)o si določene nakupe, opravke olajšali, marsikdo pa je s tem postal veliko bolj dovzeten za spletne prevare. Trend povečevanja uporabe digitalizacije se sicer napoveduje tudi v prihodnje.
Po podatkih EU, bi naj do leta 2025 z internetom bilo povezanih 41 milijard naprav po vsem svetu. To pa terja odločnejše ukrepanje na področju varnosti z namenom vzpostavitve odprtega in varnega kibernetskega prostora, kar lahko poveča zaupanje državljanov v digitalna orodja in storitve.
S tem namenom je EU sprejela nove sankcije proti kibernetskim napadom v juniju letošnjega leta, 10. oktobra 2024 pa tudi že akt o kibernetski odpornosti. V mesecu kibernetske varnosti, ki je letos namenjen ozaveščanju o manipulativnih taktikah na spletu, letos oktobra po vsej Evropi potekajo dogodki v sklopu kampanje.
EU je uvedla dejavnosti programiranja v učilnice, s čimer želi mlade spodbuditi, da se odločijo za programiranje in si prizadevajo za poklicno pot na področju naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike (S TEM).
Pozor! Ne nasedaj
Nacionalni program ozaveščanja o kibernetski varnosti (Varni na internetu) navaja najpogostejše težave, s katerimi se soočajo spletni uporabniki. Navajajo »smishing« ali sms sporočila za krajo podatkov, investicijske prevare s kriptovalutami, klice o tem, da imajo bitcoine na vašem računu, pa lažne spletne trgovine z imenom »Slovenija« in sporočila, ki jih prejemniki dobijo domnevno iz policije o sodnem pregonu.
V vseh teh (in številnih novih) primerih gre za prevare, zato ne nasedaj zgodbam o novonastalih bogataših pa o tem, da ti bodo neznanci ponudili pomoč in vse uredili v tvojem imenu, seveda v zameno za posredovanje osebnih podatkov, gesel ipd. Prevara je učinkovita, ker največjo vlogo pri njej igra psihologija.
Zavod PIP
Arhiv DOSTOP.si