Ali moški in ženske bolečino doživljamo drugače?
Nova raziskava potrjuje, da ženske doživljajo več kroničnih bolečin in se slabše odzivajo na opioidna zdravila.
Ste se kdaj vprašali, zakaj se ženske tako pogosto pritožujejo nad svojimi kroničnimi bolečinami? Obstaja veliko stvari, ki jih pripadniki spolov doživljajo drugače. Nedavno objavljena raziskava ugotavlja, da je tudi kronična bolečina ena izmed njih. Izkazalo se je namreč, da obstajajo pomembne razlike v tem, kako moški in ženske doživljajo bolečino.
Moški in ženske v primeru doživljanja bolečine
Raziskava Medicinske fakultete Univerze v Kaliforniji San Diego je pokazala, da moški in ženske pri lajšanju bolečin uporabljajo različne biološke mehanizme. To bi lahko pojasnilo, zakaj ženske pogosteje trpijo za kronično bolečino in zakaj pri njih opioidi manj učinkovito delujejo.
V raziskavi je sodelovalo 98 oseb s kroničnimi bolečinami v spodnjem delu hrbta in zdravih posameznikov. Vsi so se udeležili meditacijskega programa ter prejemali placebo ali nalokson, zdravilo, ki blokira naravne in sintetične opioide. Med meditacijo so jim raziskovalci povzročili blago bolečino s toplotnim dražljajem. Nato so izmerili, kako meditacija vpliva na lajšanje bolečine, tako s popolnoma delujočim kot blokiranim opioidnim sistemom.
Meritve so pokazale, da moški za zmanjšanje bolečine bolj uporabljajo telesne opioide, kot so endorfini, ki delujejo podobno kot zdravila proti bolečinam. Pri ženskah pa se zdi, da lajšanje bolečin temelji na drugih, neopioidnih načinih.
Ali lahko nove ugotovitve vplivajo na načine zdravljenja kronične bolečine?
Nova raziskava poudarja, da biološke razlike med spoloma vplivajo na odziv na zdravljenje kronične bolečine. Opioidi, ki so pogosta izbira za lajšanje bolečin, pri ženskah delujejo manj učinkovito. S potrebo po višjih odmerkih se poveča tudi tveganje za odvisnost. Raziskava zato priporoča bolj prilagojeno zdravljenje, ki upošteva spol. Individualizacija zdravljenja bi lahko izboljšala rezultate in zmanjšala potrebo po opioidih, zlasti pri ženskah. Raziskava predpostavlja, da bi pri slednjih za lajšanje bolečine lahko učinkovito uporabili tudi alternativne medicinske pristope, kot so meditacija, akupunktura, joga, kiropraktika in masaža.
Ključna dognanja raziskave
- Sodeč po študiji moški in ženske uporabljajo različne biološke mehanizme za lajšanje bolečin.
- Obstajajo dokazi, da se moški za zmanjšanje bolečine zanašajo na telesne opioide, medtem ko ženske uporabljajo neopioidne načine lajšanja bolečine.
- Načini zdravljenja, ki vključujejo spol za individualizacijo medicinskih pristopov, lahko izboljšajo rezultate pacientov.