Je Zemlja res okrogla? 10 krajev, ki so bolj ravni kot palačinka
Se ti zdi, da je Zemlja ploščata? Če se znajdeš na enem od teh desetih krajev, se to hitro lahko zgodi.
Hitro se smejimo našim prednikom, ki so verjeli, da je zemlja ploščata. Vendar če pogledaš te ravne kraje, ki smo jih našteli spodaj, potem ni nič čudno, da so naši predniki dvomili v okroglost našega planeta. Ravnine so enostavno tako dolge, da obzorje pred nami sploh ne izgine. Če pa potujemo počasi, sploh nimamo občutka, da smo se kaj premaknili. Spodaj si oglej 10 izmed najbolj ravnih krajev na Zemlji.
Blatne ravnice v deželi Schleswig-Holstein, Nemčija
Blatne ravnice v deželi Schleswig-Holsetin na severu Nemčije so največje zaporedne blatne ravnice, ki jih najdemo svetu. Nahajajo se v narodnem parku Schleswig Holstein Wattenmeer. Blato se razteza vse od obale Severnega morja pa do Danske. Le del ravnice sega iz morja, večina se jih skriva v objemu morja. Obisk narodnega parka ne moremo primerjati z obiskom tropov, kljub temu pa še vedno privabijo veliko sonca potrebnih Nemcev.
Bolivijske soline, Salar de Uyuni
Več kot 10.500 kvadratnih kilometrov in okoli 100 kilometrov po dolžini so velike soline Salar de Uyuni v Boliviji. Je največja slana ravnina, ki je velika skoraj toliko kot Jamajka. Solna skorja se giblje v debelini od 3 do 10 metrov, kar v celoti predstavlja 10 milijard ton soli. Ravno dovolj, da lahko posolimo ves pomfrit na svetu, kajne?
Puščava Danakil
Domačini puščavo imenujejo kar »Vhod v pekel«, saj to res ni primeren kraj za nabiranje rjave polti. Temperatura se čez dan v puščavi dvigne tudi čez 50 stopinj Celzija. Češnjo na vrhu torte pa predstavljajo starodavna plemena, ki imajo sovražen odnos do popotnikov. Puščava se nahaja severovzhodno od Etiopije.
Everglades, Florida
Prvotni prebivalci imajo za Everglades dve imeni. Nekateri temu delu pravijo “grassy waters/travnate vode”, drugi pa “River of Grass/Reka trave”. Oba dobro opišeta Everglades, ki se nahaja na južnem delu Floride in je eden najbolj ravnih predelov Amerike.
Če se odpraviš v Everglades, doma nikakor ne smeš pozabit sredstva proti pikanju komarjev. Izlet tukaj zna biti neprijeten. Komarji so namreč hrana za ribe, z ribami se prehranjujejo ogromni aligatorji, brez težav pa kje na poti srečaš tudi orjaškega pitona. Zato na pot raje pojdi s kakšnim domačinom, ki te bo varno prepeljal skozi zanimivo območje Floride.
Maldivi
Dobrodošel v najbolj sploščeni državi na svetu. Veriga otokov sredi Indijskega oceana je ena sama ravnina. Vsi otoki se nahajajo med enim in enim in pol metra nadmorske višine. Žal pa obstoj 1192 koralnih otokov, ki tvorijo Maldive, ogroža stalno se dvigajoča gladina morja.
Bajkalsko jezero, Sibirija
Bajkalsko jezero na jugu Sibirije ni zgolj najstarejše in najgloblje jezeru na svetu. V hladnih zimskih mesecih njegovo površje tudi zamrzne in postane eno najbolj ravnih površij na Zemlji. V času ruske civilne vojne leta 1920 je ruska bela armada prečkala zamrznjeno jezero in s tem zbežala pred svojimi zasledovalci (rdeči armadi).
Cloncurry, Avstralija
Notranjost Avstralije slovi po svojih obsežnih in skoraj neskončnih ravninah. Da prideš iz enega konca do drugega, se moraš voziti po nepredstavljivo dolgih asfaltnih cestah, ki so na prvi pogled neskončne. Voziš se tako dolgo, da se na poti večkrat vprašaš, če se avto sploh premika. Pokrajina je ves čas enaka in resnično ne veš, ali si kaj bližje končnemu cilju.
Slane ravnine Bonnevilla, Utah
121 kvadratnih kilometrov same ravnine, ki se nahaja v severozahodnem Utahu v Severni Ameriki, že od leta 1912 velja za idealen kraj za podiranje hitrostnih rekordov z avtomobilom. In ko je govora o “raketah” na štirih kolesih, govorimo o hitrosti krepko preko 300 kilometrov na uro. Tukaj dirkači preizkušajo avtomobile na reaktivni pogon. V Bonnevilleju pa se je do sedaj najhitreje peljal dirkač Craig Breedlove, ki je že leta 1965 tukaj avto spravil do neverjetnih 966 km/h. To pa je danes že več kot 200 km/h počasneje od svetovnega rekorda, ki znaša 1228 km/h.
Soline Makgadikgadi, Bocvana
16.000 kvadratnih kilometrov velike soline Makgadikgadi v severovzhodni Bocvani so sezonsko poplavljene. Njihova značilnost pa je ta, da to ni ena sama solina, vendar je celotna ravnina razdeljena s peščeno puščavo. Vseeno pa se najde veliko neumnih voznikov, ki se odpravijo na izlet z avtomobilom po neskončni ravnini, ki ima veliko pasti. Kaj zlahka lahko pride do nesreče ali pa do izgube orientacije. Zato raje dvakrat premisli, preden se odpraviš v Makgadikgadi. V primeru, da se izgubiš, ni veliko možnosti, da boš uspešno zapustil ogromne soline.
Wadi Rum, Jordanija
Če bi se jutri zbudil sredi Wadi Ruma, bi morda za trenutek pomislil, da si se zbudil na Marsu. Wadi Rum prav zaradi svoje pokrajine imenujejo tudi Dolina lune. 720 kvadratnih kilometrov velika puščava namreč spominja na površje lune oziroma Marsa. Tukaj je moč najti zgolj velike peščene sipine in nekaj granitnih hribov, ki se dvigajo iz popolne ravnine.