Joga terapija: Ali res lahko pomaga pri duševnem zdravju?
Joge ni treba obvladati do potankosti, da bi nam lahko pomagala pri duševnem zdravju. Že v svoji začetni obliki je lahko oblika terapije za začetnike, strokovnjake in vse vmes! Kako lahko torej joga terapija pomaga, da se počutimo dobro od zunaj in navznoter?
Kaj je joga terapija?
Joga je mešanica vadbe in meditacije, pomaga pa nam razgibati telo in um hkrati. Vadba sama po sebi je naraven način za povečano proizvodnjo serotonina. Nekatere raziskave kažejo, da lahko celo pomaga ublažiti simptome depresije. Na drugi strani imamo meditacijo, ki lahko upočasni naše misli in zbistri naš um, raziskave pa kažejo, da nedvomno koristi duševnemu zdravju.
Joga terapija uporablja enaka orodja kot druge oblike joge. Nekoliko bolj se osredotoča na individualne potrebe vsakega posameznika. Njeno izvajanje nam lahko pomaga pri reševanju fizičnih, čustvenih ali duševnih težav.
Joga terapija lahko pomaga pri:
- povezanosti duha in telesa,
- splošnemu dobremu počutju,
- zmanjšanju fizične bolečine,
- depresiji,
- anksioznosti,
- stresu.
Kako se razlikuje od običajne joge?
Tradicionalna joga in joga terapija sta lahko izjemno pomirjujoči in koristni, med njima pa vseeno obstaja tudi nekaj razlik.
Inštruktor joge se običajno bolj osredotoči na različne metode in prakse izvajanja. Razredi, kjer se lahko učimo izvajanja joge so običajno namenjeni splošnemu občinstvu. Pri terapiji z jogo pa se terapevt osredotoči na čustvene in fizične potrebe vsakega posameznika. Joga terapevt naše potrebe oceni med samo vadbo, tako da lahko povsem optimizira našo izkušnjo. Seveda preuči tudi različna zdravilna orodja, kot so:
- položaji joge,
- vodeno energetsko delo,
- tehnike meditacije,
- zavedanje in nadzor dihanja.
Terapevt bo med tehnikami izbral pravo ravnovesje, ob tem pa nam svetoval tudi, kako naj vadimo in treniramo sami.
Kakšne so prednosti?
Prednosti joga terapije je malo morje, izpostavimo pa lahko naslednje:
- Zmanjšanje stresa: joga je v našem življenju zato, da se nam pomaga znebiti stresa. Dosledno izvajanje lahko pomaga, da ostanemo mirni, osredotočeni in pozitivni.
- Lajšanje tesnobe: številni se na jogo obrnejo zato, da bi zmanjšali tesnobo. Pomirjujoči občutki, osredotočeno dihanje in počasni gibi lahko pomagajo znižati stopnjo anksioznosti.
- Izboljšane prehranjevalnih navad: joga in meditacija spodbujata čuječnost, nekatere raziskave pa kažejo, da prav čuječnost prispeva k bolj zdravim prehranjevalnim navadam in izboljšanju življenskega sloga.
- Boljše razpoloženje: zgodi se, da imamo kdaj slab dan. Na srečo nam lahko joga terapija pomaga slabe vibracije zatreti že v kali. Pomaga izničiti endorfine, kar povzroča boljše počutje.
Prednosti in slabosti joga terapije
Kot smo že ugotovili, lahko joga terapija močno pomaga pri izboljšanju duševnega in fizičnega zdravja. Ob koncu pa ti kljub vsemu ponujamo še nekaj pozitivnih in nekoliko slabših točk joga terapije, da se sam odločiš, ali je primerna zate ali ne.
PREDNOSTI:
- prijazna za vse ravni telesne dejavnosti,
- pomaga pri izboljšanju splošnega zdravja,
- razmiga telo in um,
- zmanjša stres in tesnobo,
- lahko ublaži simptome depresije.
SLABOSTI:
- ni primerna za vsakogar,
- lahko predstavlja velik izziv tako na fizični kot tudi na čustveni ravni,
- tečaji in terapije so lahko precej dragi (seveda pa je vse odvisno od studia ali terapevta za katerega se odločiš).
Pa saj veš – dokler ne poskusiš, ne moreš vedeti. Morda bo pa prav joga terapija pravšnja zate!