Literarni natečaj Študentsko življenje zaključen, znani so zmagovalci
Literarni natečaj za najboljšo študentsko zgodbo, ki ga je Študentska organizacija Univerze v Mariboru organizirala v sodelovanju z založbo Litera je zaključen. Odziv je bil dober, prispevki raznoliki, komisija pa se je na koncu odločila za najboljše tri.
Literarni natečaj Študentsko življenje se je zaključil 7. decembra lani. Sodelovali so lahko študenti in absolventi, in sicer z izvirno in še neobjavljeno kratko zgodbo na temo študentskega življenja. Avtorji del, ki so bila po oceni štiričlanske komisije prepoznana kot najboljša, bodo nagrajeni z bogatimi nagradami. Prva nagrada je izid knjige pri študentski založbi Zavod Litera. Druga in tretja nagrada pa sta paket knjig založbe Litera, in sicer po izboru nagrajenca v vrednosti 200 oz. 100 evrov. Komisija v sestavi Feri Lainšček, Vinko Möderndorfer, Orlando Uršič in Ana Helbl je določila najboljše tri.
1. mesto: Patricija Sedminek
Patricija Sedminek je svoje občutke strnila takole: »Navdih za pisanje kratke zgodbe je prišel iz notranjega vzgiba, ki ga ne znam pojasniti. Kakor da bi želela pogovor s seboj izliti na papir. Prijava na natečaj se je zgodila spontano, brez pričakovanj, le z veseljem in radovednostjo, kaj se lahko zgodi. Zelo rada berem, zgodbe me pogosto tako navdušijo, da se čutim del njih. Takšno zgodbo sem želela ustvariti sama. Zgodbo, ki se čuti.«
2. mesto: Tjaša Gajšek
Tjaša Gajšek se je na natečaj prijavila spontano, zasedla pa je drugo mesto. »Zgodbo sem napisala neko noč v prvi karanteni leta 2020. Takrat, aprila sem svojim prijateljem, ker sem bila od njih ločena, začela pošiljati tedenske maile. Dan prej sem poslala prvega in ko potem zvečer nisem mogla zaspati, sem pomislila, da bi jim povedala za svoj bel zvezek in zgodbo za njim. Pisala sem do šestih zjutraj. Ko mi je prijateljica povedala za natečaj, nisem veliko razmišljala, s katero zgodbo se naj prijavim, ker je vse moje dosedanje študentsko življenje zaznamovalo ravno to, kar v zgodbi počasi razkrivam. Je bila pa prijateljica tista, ki mi je redno pošiljala opombe, naj se vendarle že prijavim. Zato sem to nazadnje, in bilo je prav na zadnji dan natečaja, storila predvsem zato, da bi ugodila njej. Zdaj sem ji res hvaležna. Sicer mi je veliko bližje žanr romana.«
3. mesto: Zala Zupan
Strah pred javnim izpostavljanjem je premagala Zala Zupan, kar se ji je obrestovalo z osvojenim tretjim mestom. »Rada pišem, ker je zame to eden izmed načinov sproščanja, naravno kot dihanje in mi daje moč. Je kot nekakšno potrdilo, da obstajam in dopušča vsemu v meni, kar se nabira skozi življenje, da se izlije in najde pot v svet. Na natečaj sem se bala prijaviti, ker je to pomenilo, da bi se morala izpostaviti in deliti svoje misli deliti z drugimi. A sem se opogumila zaradi misli, da je svet poln ranljivih ljudi, ki se počutijo osamljene s svojimi ranami, in se spomnila, koliko mi pomaga, ko berem zapise, zgodbe, romane drugih avtorjev, kjer se razgalijo in se pokažejo v svoji človeškosti. In sem se odločila deliti svojo osamljenost in hrepenenje, če se slučajno kdo v tem najde in se vsaj za trenutek počuti manj osamljenega. Z zgodbo sem želela tudi izpostaviti, kako pomembni so prijatelji v življenju, in jih v zgodbah pogosto zasenči romantična ljubezen kot nekaj bolj intenzivnega in močnejšega, s čimer se težko strinjam, saj mislim da je prijateljska ljubezen čisto samosvoja in neprimerljiva vrsta povezanosti.«
Tajda KOLAR
Unsplash