Pazljivo na dopustovanju, evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne velja povsod in ne krije vseh storitev
Poletje je čas, ko se nas veliko odpravlja na dopust. S seboj imamo evropsko zdravstveno kartico. Toda, ali vemo kaj krije in kje jo lahko uporabimo? Ali je kljub temu potrebno pridobiti dodatno zavarovanje za tujino?

Kaj pravzaprav krije Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja?
Evropska zdravstvena kartica krije stroške nujnega in potrebnega zdravljenja v tujini, kadar smo tam začasno, npr. med dopustom, na službeni poti ali študiju, ni pa namenjena za načrtovano zdravljenje v tujini. Storitve se v uveljavljajo skladno s predpisi države, kjer uveljavljate zdravniško pomoč. Posledično lahko v nekaterih državah, kljub temu da imamo evropsko kartico s seboj, zahtevajo plačilo. V takšnih primerih lahko na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), zahtevate povračilo stroškov osebno ali spletno, tudi brez digitalnega potrdila.
Kje velja?
Evropska kartica velja v državah članicah EU, EGP, Švici in Združenemu kraljestvu za nujne in potrebne zdravstvene storitve. Za nujno zdravljenje in nujno medicinsko pomoč pa velja tudi v Avstraliji in v nekaterih bivših jugoslovanskih republikah (Bosni in Hercegovini, Črni Gori, Severni Makedoniji in Srbiji). Za ostale države kartica, certifikat ali potrdilo ne velja.
Pri tem je potrebno upoštevati, da je evropsko kartico mogoče uporabiti samo pri zdravnikih in zdravstvenih ustanovah, ki so del javne zdravstvene mreže. Pri tako imenovanih turističnih, zasebnih ambulantah to namreč ni mogoče.
V slovenskih priljubljenih destinacijah, kot so Hurgada (Egipt) ter Alanya in Antalya (Turčija), evropska kartica ne velja.
Novost za počitnice na Hrvaškem
Hrvaški zavod za zdravstvo je nedavno z 51 turističnimi ambulantami na jadranski obali sklenil dogovor, po katerem bodo turistom zdravstvene storitve med 1. junijem in 30. septembrom krite iz naslova zdravstvenega zavarovanja, torej preko evropske zdravstvene kartice, in zato za uporabnike ne bodo plačljive.
Ali lahko evropsko kartico v primeru poškodbe uporabim za prevoz domov?
Žal ne. Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije prevoza domov, le do najbližje zdravstvene ustanove v tujini, prav zato vam tudi ZZZS ne povrne teh stroškov, saj prevoz domov ni pravica iz obveznega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji.
V večini tujih držav tudi ne krije stroškov prevoza poškodovanega iz težje dostopnih krajev s helikopterjem, prav tako ne stroškov poroda v tujini, če je bil namen bivanja v tujini porod.
Kako pa je z uporabo evropske zdravstvene kartice v lekarni?
V lekarni druge države EU vam vaša kartica daje enake pravice kot jih imajo zavarovanci te države.
Evropska zdravstvena kartica torej krije nujen obseg zdravljenja v tujini. Ali potrebujemo še zavarovanje za tujino? In kaj pridobimo, če ga sklenemo?
Zdravstveno zavarovanje za tujino obsega širši spekter pravic. Ker je ponudnikov več, svetujemo da se pred sklenitvijo zavarovanja pozanimate o obsegu storitev, ki ga zavarovanje posamezne zavarovalnice nudi.
Običajno ta zavarovanja krijejo tudi stroške obiska zasebnih bolnišnic, 24-urno asistenco (v glavnem v slovenskem jeziku), celotne stroške zdravljenja, vključno s prevozom domov in nujne helikopterske prevoze.