Tehnologija

Prek Messngerja zlorabijo tvoj Facebook profil in kreditno kartico

Če ti prek Facebooka piše prijatelj in te prosi, da mu pošlješ svojo telefonsko številko oz. da zanj glasuješ v nagradni igri, verjetno ne boš pomislil, da ti v resnici piše prevarant, ki zlorablja njegov profil. A ravno te taktike se v zadnjem obdobju poslužujejo spletni goljufi. Uporabniku vdrejo v račun, nato pa prek njegovega profila komunicirajo z njegovimi stiki.

Sporočilo prijatelja na Facebooku

Sporočilo na prvi pogled ne vzbudi suma, saj prijatelj prek FB Messengerja prosi za tvojo telefonsko številko. A za njegovim profilom se skriva spletni goljuf, ki mu je predhodno ukradel geslo. Potem ko mu, nič hudega sluteč, posreduješ svojo telefonsko številko, odgovori, da ti bo poslal SMS-sporočilo s kodo za nagradno igro. Kodo pa mu moraš posredovati, če želiš osvojiti denarno nagrado.

V nadaljevanju poda navodila za sodelovanje v lažni nagradni igri in prosi za posredovanje potrditvene kode.

Podobno želijo prevaranti do tvojega profila priti tudi z lažnimi sporočili o glasovanju v spletnem tekmovanju.

Zahteva za obnovitev gesla v tvojem imenu

Spletni goljuf uporabi mehanizem za prijavo ali obnovitev gesla na Facebooku, kjer namesto tvojega elektronskega naslova vnese tvojo telefonsko številko. Facebook nato pošlje potrditveno kodo v tvoj telefon, da preveri pristnost zahteve.

Ko sogovorniku (v tem primeru prevarantu) posreduješ prejeto kodo, mu s tem omogočiš, da se prijavi v tvoj Facebook račun in ga prevzame. 

Kode nikoli ne posreduj drugim osebam

Namen enkratne potrditvene kode je ravno v tem, da je namenjena samo tebi in nudi dodatno zaščito za primer, ko se skuša druga oseba vpisati v tvoj račun. Če to kodo posreduješ drugim, jim omogočiš vpis in zlorabo tvojega Facebook profila.

Zlorabijo tudi tvojo bančno kartico

Takoj zatem, ko mu posreduješ kodo, ki si jo prejel v SMS sporočilu, te obvesti o prejeti nagradi, ki bo izplačana na tvoj račun. Nato pa želi, da mu posreduješ fotografiji obeh strani bančne kartice. Denar naj bi bil tako nakazan neposredno na tvoj račun. Pri tem te prepričuje, da je tudi sam na tak način prejel bogato finančno nagrado.

Če posreduješ fotografijo kartice, jo prevarant seveda lahko zlorabi za nepooblaščene nakupe v spletnih trgovinah, ki ne zahtevajo dodatne potrditve plačila, ali pa te celo poskuša prepričati, da potrdiš nek nakup. Pri tem se izgovarja, da gre zgolj za standardni vmesni postopek, in da ne gre za dejanski nakup.

Tvoj profil zlorabijo za promocijo lažnih kripto investicijskih shem ali lažnih spletnih trgovin. Vse to počnejo v tvojem imenu, da tvoji kontakti mislijo, da jih dejansko promoviraš ti. S tem ljudem vlivajo večjo mero zaupanja, pri čemer pa zlorabljajo in blatijo tvoje ime.

zloraba profila
Primer zlorabe profila. Vir: Varni na internetu.

Kako ukrepati, če so ti vdrli v Facebook račun?

  • Če si izgubil dostop do profila na Facebooku, sledi navodilom za obnovitev zlorabljenega Facebook računa.
  • Če si tekom prevare sporočil tudi podatke svoje bančne kartice, nemudoma kontaktiraj svojo banko in prekliči kartico.
  • Če je prišlo do oškodovanja, prevaro prijavi policiji (najbolje lokalni policijski postaji).

Kako se zaščititi pred prevaro prek FB Messengerja?

  • Uporabljaj unikatna gesla.
  • Če prejmeš neobičajno prošnjo od prijatelja, ga poskusi kontaktirati preko drugega komunikacijskega kanala, da preveriš, ali ti je res sam poslal sporočilo.
  • Nikoli nikomur ne posreduj podatkov, skenov ali fotografij svoje kreditne kartice.
  • Ne nasedaj na velike obljube. Če se nekaj zdi prelepo, da bi bilo res, zelo verjetno ni.

Varni na internetu
Varni na internetu

Sorodni članki

Back to top button