Projekt ‘Kako si?’ letos v ospredje postavlja vprašanje ‘Kako sem?’
Projekt 'Kako si?', ki ga organizira Društvo študentov psihologije je v včerajšnjem večeru zaživel skozi filmski večer. V sklopu dneva duševnega zdravja se bo skozi teden odvilo več dogodkov, ki letos v ospredje postavljajo vprašanje 'Kako sem?'.

Namen projekta ‘Kako si?’ je ozaveščanje javnosti o problematiki duševnega zdravja in posredovanje strokovnih, ažurnih informacij na temo duševnega zdravja. S pomočjo različnih brezplačnih dogodkov, kot so predavanja, delavnice in filmske projekcije, organizatorji želijo na dostopen način poudariti pomen skrbi za duševno zdravje ter omogočiti dostop do strokovnih znanj.
Čeprav dogodek organizirajo študentje psihologije, njihova ciljna publika niso samo študentje, temveč vsi, ki čutijo potrebo po samospoznavanju, ustvarjanju, učenju, druženju in pridobivanju pozitivnih izkušenj. Dogodki so odprti za širšo javnost, udeležba pa je brezplačna.
Projekt letos v ospredje postavlja vprašanje ‘Kako sem?’
Ob vprašanju zakaj projekt letos v ospredje postavlja vprašanje ‘Kako sem?’ koordinatorji projekta odgovarjajo: “Letošnjo temo smo izbrali zaradi potrebe po ozaveščanju o pomenu skrbi zase v svetu, kjer hiter tempo vsakdana pogosto vodi v odtujenost od lastnih potreb in občutkov.”
Osredotočili so se na vprašanje ‘Kako sem?’ kot ključni del samospoznavanja, ki nas opomni, da si zaslužimo ljubezen, spoštovanje in čas zase. Tema je pomembna, ker organizatorji želijo poudariti, kako nujno je, da si vzamemo čas za aktivnosti, ki nas osrečujejo in napolnijo. Letos skozi različne dogodke spoznavamo odnos do sebe z različnih vidikov našega življenja, kar prispeva k celostni skrbi za duševno zdravje.
Zakaj je pomembno, da se sprašujemo ‘Kako sem?’
Koordinatorke projekta ob tem vprašanju odgovarjajo, da je pogovor o duševnem zdravju prav tako pomemben kot skrb za telesno zdravje, vendar ga pogosto zanemarjamo. Ob tem dodajajo primer: “Ko si zlomimo nogo, se običajno takoj obrnemo na zdravnika, saj vemo, da je to potrebno za naše okrevanje. Pri duševnem zdravju pa se težave pogosto zanemarjajo ali prezrejo, kljub temu da lahko dolgotrajno vplivajo na kakovost našega življenja.”
Ko razmišljamo in se pogovarjamo o svojem počutju, preprečujemo kopičenje negativnih čustev, ki lahko dolgoročno vodijo v duševne motnje, kot so tesnoba ali depresija. In prav s projekti kot je ‘Kako si?’ skušajo organizatorji delovati preventivno in zmanjšati stigmo glede duševnih težav.
Serijo dogodkov otvoril filmski večer
Serijo dogodkov, posvečenih duševnemu zdravju je sinoči otvoril filmski večer. V dvorani Vetrinjskega dvora smo si v prijetnem vzdušju ogledali film “V iskanju sreče”, v katerem v glavni vlogi blesti Will Smith. Film nas je popeljal skozi resnično zgodbo Chrisa Gardnerja.
Navdihujočemu filmu, ob katerem se je marsikomu utrnila kakšna solza, je sledil še kratek pogovor s psihologinjo in doktorsko študentko Živo Krajnc, ki nam je skozi prijeten pogovor na preprost in razumljiv osvetlila problematiko in dogajanje, prikazano v filmu.
Kaj še lahko ujameš?
Ker se je projekt šele dodobra začel, lahko v prihajajočih dneh ujameš serijo odličnih dogodkov:
- Plesna delavnica: Zapleši za dušo!: torek, 8. 10., ob 17. uri, Univerzitetni športni center Leona Štuklja
- Delavnica: Ustvarjalno pisanje z Alice: sreda, 9. 10. ob 17. uri, Kulturni inkubator
- Stojnica ob svetovnem dnevu duševnega zdravja: četrtek, 10. 10., ob 9.uri, Avla Filozofske fakultete UM
- Delavnica: Duševno zdravje in jaz: četrtek, 10. 10., ob 18. uri, Pisarna
Podrobnejši program lahko preveriš na tej povezavi.
Rebeka MIKŠA
Rebeka MIKŠA