Šport

Argentina po zmagi nad Hrvaško že šestič v finalu SP

Argentinska nogometna reprezentanca je na prvi polfinalni tekmi svetovnega prvenstva v Katarju premagala Hrvaško s 3:0 (2:0). Argentina se bo v nedeljskem finalu, ki se bo na stadionu Lusail pričel ob 16. uri, pomerila z zmagovalcem sredine druge polfinalne tekme med Francijo in Marokom.

Argentina se je po včerajšnji polfinalni zmagi nad Hrvati še šestič prebila v veliki finale. Na domačem mundialu 1978 in v Mehiki 1986 so osvojili naslov svetovnih prvakov, v Urugvaju 1930, Italiji 1990 in Braziliji 2014 pa so na najbolj prestižni tekmi ostali praznih rok.

Argentinci do trdnega vodstva že v prvem polčasu

Oba polfinalista sta se na začetku odločila za zelo previdno pozicijsko igro. Držali so se načrtov iz garderobe in do potankosti izpolnjevali napotke argentinskega selektorja Lionela Scalonija in hrvaškega Zlatka Dalića.

Prvi gol je padel v 32. minuti po najstrožji kazni italjinskega sodnika Danila Orsata. Po dolgi in globinski podaji je Juliana Alvareza v svojem kazenskem prostoru zrušil Livaković. Sodnik je takoj pokazal na enajstmetrovko. Odgovornost je na svoja ramena prevzel prvi zvezdnik Lionel Messi in z natančnim strelom zadel za 1:0.

Le šest minut kasneje je na Lusailu znova završalo. Po bliskovitem nasprotnem napadu in zadetku Alvareza pa je Argentina še podvojilia svojo prednost in povedla z 2:0. Hrvati so bili po drugem prejetem zadetku v pravem šoku in so se le z odličnim posredovanjem Livakovića izognili še tretjemu golu v prvem polčasu.

Tretji zadetek po vrhunskem preigravanju Messija

Argentinci so tudi drugi polčas pričeli suvereno in svojo premoč kronali še tretjič. V 69. minuti je vse naredil argentinski nogometni čarodej Messi, ki je na desni strani pošteno premešal hrvaško obrambo in kot na pladnju podal žogo do Alvareza. Ta pa je iz neposredne bližine dosegel svoj drugi gol na tekmi.

V zadnjem delu tekme so se Hrvati sprijaznili s porazom, na klop je odšel tudi njihov ideolog igre Luka Modrić. Hrvati bodo v soboto odigrali tekmo za tretje mesto proti poražencu drugega polfinalnega dvoboja med Francijo in Marokom, ki se bo začel danes ob 20. uri.

View this post on Instagram

A post shared by FIFA World Cup (@fifaworldcup)

Messi bo v finalu igral zadnjo tekmo na SP

Messi je prišel na prvenstvo v Katarju s priznanjem, da bo to zagotovo njegovo zadnje pri 35 letih in zato njegova zadnja priložnost, da dvigne pokal, ki se mu je izmuznil iz rok leta 2014. Takrat je Argentina izgubila proti Nemčiji.

Proti Hrvaški je dosegel svoj enajsti gol na svetovnem prvenstvu in s tem prehitel rojaka Gabriela Batistuto, ki je bil pred tem lastnik argentinskega rekorda. Zdaj je izenačil še rekord nekdanjega nemškega igralca Lotharja Matthaeusa s 25 nastopi na svetovnem prvenstvu. Izenačil se je tudi s Kylianom Mbappejem kot prvim strelcem svetovnega prvenstva v Katarju s petimi goli.

“Ponosen sem, da bom kariero na svetovnem prvenstvu končal z nastopom v finalu. Neverjetno je, kaj se dogaja. V nadaljevanju me čaka še zadnja tekma na prvenstvu, naslednje tekmovanje je daleč in zato upam, da bom končal na najboljši možen način,” je po tekmi dejal Messi.