Življenjski slog

Kaj lahko ugotoviš iz vrstnega reda sorojencev?

Rojstni red ima velik vpliv na razvoj otroka, saj starši običajno vsakega otroka vzgajajo drugače – kar je lahko dobro ali slabo. Toda preden začneš kriviti svoje starše, beri naprej in preveri, če to velja tudi zate, saj obstajajo različni dejavniki, ki lahko vplivajo na to.

Najstarejši otroci so vodje

Najstarejši otroci so običajno ambiciozni in usmerjeni k vodenju. Prvorojenec dobi veliko pozornosti, saj ni drugih otrok, med katere bi se delila pozornost. Ta otrok dobi veliko lekcij učenja in lahko zraste v samozavestnega vodjo. Poleg tega starši pogosto zadolžijo prvorojence, da pomagajo mlajšim sorojencem, kar razvija njihovo vodstveno vlogo. Prvorojenec tako dobi veliko znanja o tem, kako biti vodja.

Starejši otroci so pametnejši

Številne raziskave, vključno z nedavno študijo Univerze v Edinburghu, kažejo, da imajo najstarejši otroci običajno višje IQ-je kot njihovi mlajši sorojenci. To bi lahko bilo zato, ker starši prvemu otroku nudijo več miselne stimulacije. Časa, ki ga starši namenijo za branje prvemu otroku in razlago stvari, je več. Starši imajo več časa za pogovor z najstarejšim otrokom – bodisi doma ali med sprehodom zunaj. Starši na primer vprašajo: “Zakaj misliš, da je nebo modro?” ali “Zakaj misliš, da listje spreminja barvo?” S tem starejši otroci razvijejo bolj analitične in konceptualne miselne sposobnosti. Malo za šalo, malo za res, bi to bi lahko bil razlog, da je bilo 21 od prvih 23 NASA astronavtov prvorojencev.

otroci, sorojenci, otrok
Najstarejši otroci imajo višje IQ-je kot njihovi mlajši sorojenci.

Srednji otroci so kreativni

Starši so zelo zaposleni s starejšim otrokom, ki gre prvič prespat k prijatelju ali začne s šolo ali gre na prvi zmenek. Mlajši otrok ne potrebuje toliko pomoči, zato se lahko srednji otrok resnično izgubi v množici. Ker vse, kar počne  srednji otrok, je že storil starejši otrok, zato se lahko počuti izgubljenega. Zgodi se lahko, da srednji otrok nima jasne identitete. Kljub temu lahko stalna družba sorojencev povzroči, da so srednji otroci manj verjetno diagnosticirani z emocionalnimi motnjami.

Srednji otroci so dobri pogajalci

Ti otroci pogosto prevzamejo vlogo mirovnika’ med sorojenci in se dobro znajdejo v voditeljskih vlogah. Dejansko je bilo 52 % ameriških predsednikov, vključno z Abrahamom Lincolnom in Johnom F. Kennedyjem, srednjih otrok. Srednji otroci so odlični pogajalci in kompromisarji’, ker tovrstne vloge opravljajo skozi vse svoje življenje. Njihove socialne veščine se izkažejo tudi v študijah, ki kažejo, da srednji otroci bolje delujejo v skupinskih situacijah kot pa najstarejši ali najmlajši otroci.

Najmlajši otroci pogosto postanejo podjetniki

Najmlajši otroci pogosto občutijo, da so zapostavljeni, ker starejši sorojenci ne želijo njihove družbe, starši pa so bolj sproščeni pri vzgoji. Zaradi tega morajo najmlajši najti svoj način, da se izrazijo, kar so lahko prvi koraki v svet podjetništva.

Ker so starši pri vzgoji prvega otroka bolj napeti, so pri najmlajšem že bolj izkušeni in sproščeni. To seveda vpliva tudi na otroka, da postane bolj sproščen. Prav tako najmlajši pogosto uidejo strogim pravilom, kar jih naredi bolj šarmantne in humorne.

otroci, sorojenci, otrok
Manjša kot je starostna razlika med sorojenci, bolj intenzivne so lastnosti, povezane z rojstnim redom.

Edinci se obnašajo kot najstarejši in najmlajši

Edini otrok v družini dobi vso pozornost staršev, kar ima svoje prednosti in slabosti. Dosegajo visoke dosežke in so pogosto razvajeni, vendar se tudi obnašajo kot majhni odrasli, saj živijo v odraslem svetu. Edinci so lahko bolj srečni, ker se jim ni treba soočati s tekmovalnostjo med sorojenci.

DOSTOP.si / RK
Unsplash

Sorodni članki

Back to top button