Življenjski slog

Kaj moraš vedeti, preden se tetoviraš?

Tetovaže niso nov izum, številne kulture imajo dolgo zgodovino uporabe tetovaž v svojih verskih in simboličnih praksah ali izključno iz estetskih razlogov. V 20. stoletju so bile tetovaže ponovno uvedene v popularno zahodno kulturo.

Tetovaže so postale običajne in jih številni nosijo zelo ponosno, vendar pa še vedno potekajo razprave o tem, kdaj je mlada oseba pripravljena na tetoviranje. Eno od osnovnih pravil bi lahko bilo: ko meniš, da si dovolj dobro premislil svojo odločitev, si pripravljen na tetovažo.

Odločitev, da se tetoviraš – znamenje, ki te bo spremljalo za vedno – je pomembna. Tetovaže so lahko različne stvari za različne ljudi v različnih obdobjih. Tetovaža je lahko označevalec tega, kdo si bil na določeni stopnji svojega življenja, poklon posebnemu trenutku ali pomembnemu dosežku, ali pa preprosto čudovit dizajn, ki ti je všeč. Obstajajo ljudje, ki na tetovaže gledajo kot na čisto estetiko in jih uporabljajo kot sredstvo za okrasitev svojega telesa.

Kratka zgodovina ‘tatujev’

Tetovaže obstajajo že dolgo, najdemo jih skozi zgodovino v številnih kulturah. Vsaka kultura jih uporablja na svoj način v skladu s tradicijo in prepričanji. Na tetovaže so pogosto gledali kot na simbole pripadnosti. Označevale so določene dosežke, prehod v ženskost ali moškost, uspehe v vojni, verska prepričanja, molitve in celo medicinsko ali duhovno zaščito.

Za Maore na Novi Zelandiji so bile tetovaže obred prehoda, ki se je običajno začel v adolescenci. Mnogi mornarji so dobili tetovažo sidra, ko so prečkali Atlantski ocean ali če so bili trgovski mornarji.

Danes se v zahodnem svetu na tetovaže večinoma gleda kot na izraz individualnosti, sredstvo izražanja, čeprav je tudi veliko ljudi, ki se odločijo nadaljevati tradicijo tetoviranja svoje izvorne kulture.

Ne hiti

Seveda ni nič narobe, če si želiš ‘tatu’ ali če ga že imaš. To ni odločitev, ki bi jo moral sprejeti na hitro. Vzemi si čas. Tetovaže niso modna muha enodnevnica, pač pa so trajne.

Pomisli na to, da ne pri 25, ali 35 ne boš ista oseba kot si pri 15. letih. Naj se ideje o tem, kar si želiš, usedejo v razumevanje tega, kdo si. Izgled tetovaže bo odvisen tudi od tega, kako jo boš znal nositi.

Nikakor pa ne dovoli, da te v tetoviranje prisili druga oseba. In ne obratno. Ne dovoli, da ti druga oseba prepreči, da bi se tetoviral. To je zgolj in samo tvoja odločitev.

tatu, tetovaža

Na tetovažo se pripravi

Če si se odločil za tetoviranje, je dobro upoštevati nekaj naslednjih stvari.

  1. Tetovaže so na voljo v številnih stilih, zato malo razišči in poišči slog, ki ti je všeč. Ko izbereš slog, poišči umetnika, ki ta slog obvlada najbolje. Vsak tetover bo namreč imel drugačno interpretacijo tega, kar si želiš.
  2. Ko gre za izbiro tetovaže si lahko zelo ustvarjalen. Poišči takšno, ki te osebno navdihuje, nato pa sodeluj s svojim tetoverjem. Če že imaš idejo o tem, kar si želiš, lahko umetnik tatu le še dodatno nadgradi.
  3. Upoštevaj obliko svojega telesa. Dobro premisli, kako bo videti tetovaža, ko boš sedel ali se premikal.
  4. Postavitev je še en pomemben dejavnik, ki ga je treba upoštevati. Pomisli na vidnost: ali želiš, da so tvoje tetovaže vedno vidne, ali jih želiš ob določenih dogodkih zakriti? Čeprav je svet vse bolj navajen na tetovaže in je na večini delovnih mest manj omejitev, pomisli, kako lahko tetovaža vpliva na tvoj odnos z družino in profesorji, pa tudi delodajalci.

Tetoviranje boli?

Vsi imamo različen prag bolečine. Pred tetoviranjem pa treba vedeti tudi, da so nekateri deli telesa so bolj občutljivi kot drugi. Stopnja bolečine, ki jo čutiš med tetoviranjem, je delno odvisna tudi od izbire dela telesa. Najbolj boleča mesta za tetoviranje so pazduhe, rebra, gležnji, boki, vrat in hrbtenica, obraz, ušesa, ustnice, roke, prsti na rokah, trebuh, notranji biceps …

Najmanj boleča mesta so:

  • Zgornji zunanji del stegna,
  • podlaket,
  • zunanja ramena,
  • zunanji biceps,
  • zgornji in spodnji del hrbta.

DOSTOP.si / RM
Unsplash

Sorodni članki

Back to top button