Nikodemovi večeri 2024 osvetlili pogosto zamolčane teme
Prve trije dnevi tega tedna so minili v znamenju Nikodemovih večerov. Velika predavalnica Univerze Alma Mater se je prelevila v prizorišče globokih razprav in iskrenih osebnih izpovedi. Letos so na vrsto prišle pomembne, a pogosto zamolčane teme, kot so zasvojenost, duševno zdravje in soočanje z boleznijo in smrtjo.
Zapostavljene teme, ki bi morale biti izpostavljene
Ponedeljkov dogodek so organizatorji naslovili Tiha moč zasvojenosti: Temne strani svetlih zaslonov in zelena stran kanabisa. Gosta Sebastjan Kristović in Miha Kramli sta razpravljala o zasvojenosti s sodobnimi tehnologijami, vplivu zaslonov na naše življenje in o kanabisu kot družbeno pereči temi. Gostji drugega Nikodemovega večera Maja Gselman in Urša Mikolič sta odprli temo Ko študent od doma gre: Krepitev duševnega zdravja pri študentih na prehodnih, občutljivih obdobjih. Drugi večer se je osredotočal na duševno zdravje študentov, predvsem v obdobju menjave domačega okolja za fakultetno in soočanja z novimi izzivi.
Zadnji, sredin večer, je raziskoval težke, a zato nič manj pomembne teme. V središču so bili alkoholizem in njegove posledice na družinske odnose ter vpliv bolezni na življenje posameznika in njegovih bližnjih. Glavna govorca sta bila Žiga Kastelic, pisatelj, novinar in avtor knjige Ti, v moji krvi, ter moderatorka pogovora Sonja Gerič Bevec, ki je tudi soustanoviteljica organizacije za pomoč otrokom alkoholikov NACOA Slovenija.
“Splača se živeti na polno.”
Žiga je iskreno spregovoril o svojem odraščanju v alkoholični družini. S poslušalci je delil, kako so ga mnoge izgube bližnjih v najstniških letih neizbrisno zaznamovale. Knjiga je spomenik njegovi mami, ki je v alkoholu iskala uteho tudi med soočanjem z rakom. Vendar uporabe alkohola, kot sredstva za blažilo bolečine, ni zameril ne njej ne očetu. Boleče izkušnje so ga oblikovale v premišljenega in čutečega človeka, ki skuša s svojo zgodbo pokazati pot drugim. Izpostavil je nepripravljenost na soočanje s smrtjo in srečanje s smrtjo kot potisk v preizpraševanje življenjskega smisla. Tudi če se je za nas čas ustavil, življenje teče dalje. Vsak od nas pa ima po Žigovem mnenju dve možnosti. “Ali se prepustiš obžalovanju in nesrečnim občutkom ali ugotoviš, da se splača živeti na polno in čas, ki ga imaš, preživet z ljudmi, ki jih imaš rad in na način, za katerega veš, da ti bo prinesel več dobrega kot slabega.”
“Nič ni narobe, če prosiš za pomoč, včasih bo le tako nekdo vedel, da jo potrebuješ”
Primož Lorbek, upravitelj študentske pastorale, je ob zaključku večera poudaril, da so Nikodemovi večeri v prvi vrsti posvečeni mladim. Letošnje teme so posvetili prav študentom, ki to potrebujejo kot popotnico za samostojno življenje. Vrata univerzitetna škofije Maribor so za mlade, ki se soočajo s kakršnimikoli težavami, vedno odprta. So kraj, kamor lahko mlad človek, veren ali neveren, pride na pogovor in po brezplačno pomoč. Po Primoževih besedah si želijo ustvariti prostor, “kjer lahko mlad človek dobi eno spodbudo za življenje.”
Nikodemovi dnevi 2024 so osvetlili temnejše in bolj zapostavljene izzive življenja. Vendar je vsakega med njimi moč premagati, še posebej, če nam ob strani stojijo pravi ljudje. Kjer je volja, tam je tudi pot!
Eva ŽUNKOVIČ
Domen PERMOZER