Življenjski slog

Novoletne zaobljube: naj bo 2023 leto, ko ti res uspejo

Vsi vemo, da je običajno lažje opustiti koristne navade, kot se nanje navaditi. Ker si novoletne zaobljube običajno zastavimo s tehtnim razlogom, pa jih letos poskusimo tudi izpolniti. A kako?

Raziskave kažejo, da novoletne zaobljube sprejme približno polovica vseh odraslih. Manj kot 10 odstotkov pa se jih uspe tudi držati. Zaobljube se običajno tičejo sprememb življenjskega sloga in spreminjanja vedenja, ki je postalo nezaželena rutina ali navada. Najpogosteje se odločimo za hujšanje, več gibanja, opustitev kajenja in varčevanje z denarjem.

Glavni razlog, zakaj se ljudje ne držijo svojih zaobljub, je ta, da si jih zastavijo preveč ali da jih je nerealno doseči. Pogosto pa gre tudi za t. i. sindrom lažnega upanja, pri katerem smo razočarani samo zaradi nerealnih pričakovanj o spremembah našega vedenja. V glavi je običajno vse lažje in hitreje izvedljivo. Če želimo spremeniti svoje vedenje, pa moramo sprva spremeniti naše razmišljanje. Preveri nekaj preizkušenih načinov, ki ti lahko pomagajo pri tem, da se boš držal svojih zaobljub. Tokrat popolnoma zares:

Bodi realen

Zastavi si praktične novoletne zaobljube, ki jih je dejansko mogoče uresničiti. Če želiš zmanjšati količine popitega alkohola, ki ga sicer piješ vsak dan, se alkoholu recimo odpovej vsak drugi dan. Doseganje vseh večjih ciljev je lažje tudi, če jih razdeliš na več manjših zmag.

punca, restavracija
Načelo manjših zmag lahko uporabiš tako pri pitju kot tudi vadbi in zdravi prehrani.

Loti se ene stvari naenkrat

Ena najhitrejših poti do neuspeha je, da si zastaviš preveč zaobljub. Če želiš delati na svojem zdravju, se odpovej kajenju. Ali se pridruži telovadnici in jej bolj zdravo. Zelo velika verjetnost je, da naenkrat ne boš zmogel kar vsega hkrati. Sprememb se loti postopoma in se jim popolnoma posveti.

Cilji naj bodo čim bolj merljivi

Vsi zastavljeni cilji morajo biti natančno opredeljeni, merljivi, dosegljivi, realni in časovno omejeni. Ponovno – delna opustitev škodljive navade je veliko boljša kot popolna sprememba, ki boš jo lahko vzdrževal natanko dva tedna.

punca, sprehod, narava
Izpolnjevanje zaobljube lahko popestriš z manjšimi vmesnimi cilji in nagradami.

Nekomu povej o svojih odločitvah

Če družini in prijateljem poveš o svoji novoletni zaobljubi, bo to delovalo kot neke sorte varnostna ograja, da se tega res poskusiš držati. V mnogih primerih pa to jasno pove tudi, naj te v prihodnje ne skušajo prepričati v greh – naj ti recimo ne ponujajo cigaret, alkohola ali nezdrave hrane. Ob tovrstnih podvigih te bližnjih ne sme nikoli biti strah prositi za pomoč.

Manjše poraze ali zaostanke sprejmi kot del procesa

Med izzivi, kot so novoletne zaobljube, je praktično nemogoče, da se kdaj ne bi pregrešil. Manjša “napaka” pa ne pomeni, da je tvojega truda konec. Vse je samo del učnega procesa in vedeti moraš, da za večje spremembe pač ni hitrih rešitev.

DOSTOP.si / SV
Unsplash

Sorodni članki

Back to top button