So bili ljudje včasih videti starejši? Vsauce odgovarja
Zakaj se nam zdi, da so bili včasih ljudje "starejši"? Naši starši pri 20 in mi pri 20 smo dvoje totalno različnih bitij. Kaj je na tem?
Če si kdaj gledal stare albume s fotografijami svojih sorodnikov iz mladosti ali gledal stare televizijske oddaje, si morda pomislil naslednje: zakaj so ti najstniki videti, kot da so napoteni na polletni pregled prostate? Tudi za to obstajajo odgovori. In ni boljše osebe, da to razloži, kot Vsauce.
Hey Vsauce, Michael here!
Videoposnetek Vsauce, ki obravnava to temo, pravi, da gre deloma za to, da se določeni videzi iz preteklosti povezujejo s “starostjo”. Kot v videoposnetku pojasnjuje Michael Stevens iz podjetja Vsauce, se je stopnja staranja sčasoma dejansko spremenila zaradi dejavnikov, kot so življenjski standard, izboljšana zdravstvena oskrba in izbira življenjskega sloga.
Seveda ni presenetljivo, da boljši življenjski standard vpliva na staranje. Če delaš v pisarni, se boš staral bolje kot viktorijanski dimnikar, ki pokadi 20 cigaret na dan. A vseeno je sprememba presenetljivo opazna že v nekaj desetletjih.
Kaj pa pravijo študije?
V študiji, objavljeni leta 2018, so preučevali spremembe biološkega staranja, ki so se spremenile glede na kronološko starost med letoma 1988 in 2010. Ugotovili so, da so se tudi v tem kratkem časovnem obdobju pokazale pomembne razlike v staranju, saj so bile novejše generacije biološko “mlajše” od tistih, ki so prišle pred njimi.
“Zdi se, da se je v zadnjih 20 letih biološka starost ameriškega prebivalstva znižala pri moških in ženskah v vseh starostnih obdobjih,” je ekipa zapisala v študiji. “Vendar pa stopnja sprememb ni enaka pri moških in ženskah ali glede na starost. Naši rezultati so pokazali, da so se mladi moški bolj izboljšali kot mlade ženske. Ta ugotovitev lahko pojasni, zakaj se je umrljivost v zgodnji odrasli dobi zmanjšala bolj pri moških kot pri ženskah, kar je prispevalo k zmanjšanju razlik v umrljivosti med spoloma.”
Ista srajca iz leta 1972
Čeprav imajo ti dejavniki pomembno vlogo pri tem, zakaj se nam ljudje iz preteklosti zdijo starejši, to nikakor ni vse. Kot pravi Michael iz Vsauce, bi to pomenilo, da so 60-letniki videti 56, 40-letniki 37,5, 20-letniki pa 19.
Vsauce meni tudi, da je pomemben dejavnik zgolj naša pristranskost glede tega, kako gledamo na starejšo modo. Ker povezujemo staro modo s starostjo. Vemo namreč, da noben oče noče nehati nositi iste srajce, ki jo nosi že od leta 1972. To modo nato povezujemo s starostjo tudi, ko gledamo fotografije mladih ljudi iz leta 1972, ki nosijo isto srajco.