BivanjeŽivljenjski slog

Strpnost in sprejemanje: kako lahko uspešno sprejmemo razlike

Te kdaj zanima, če si do drugih strpen in jih sprejemaš? Si kdaj misliš, da drugi ne sprejemajo tebe? Predstavljamo ti nekaj korakov do pravega sprejemanja in sprejetosti.

Ali tudi tebe zanima, kako lahko drugim omogočiš občutek sprejetosti in razumevanja, ne glede na njihove razlike in drugačnosti? Predstavljamo ti nekaj načinov, kako lahko drugim omogočiš dober občutek, ki bi si ga želel izkusiti tudi ti.

Kako do sprejemanja?

Če si za spremembo prizadevamo, mora ta najprej priti od znotraj. Če se z nekom ne strinjaš popolnoma, imaš možnost, da se vljudno umakneš iz pogovora. Če s svojimi mislimi ne ustvarjaš dodane vrednosti, bo molk glasnejši od besed.

Če ljudje nimajo vere, ne morejo razumeti njenega pomena; če oseba nikoli ne doživi ljubezni, ne bo mogla nikogar ljubiti; če nekdo ne dojame čustva, ga ne bo mogel oznanjati. Svoje instinkte moraš hraniti s pozitivnimi čustvi in mislimi ter vaditi empatijo, da boš lahko skrbel za druge.

Preprosto povedano, če se sprememba ne bo začela pri tebi, sveta ne boš mogel spremeniti. Sprejemanje pa ne pomeni strinjanje. Ljudje so svobodni, da počnejo, kar želijo, na način, kot želijo. Ti si svoboden, da počneš, kar želiš, na svoj način. Sprejemanje tudi ne pomeni, da se strinjaš s slabim vedenjem drugih. Postaviti moraš svoje meje. Nekoga lahko sprejmeš le, če njegovo vedenje ne vpliva negativno na tvoje življenje.

Sprejemanje zmanjša občutek samote.

Koraki za uspešno sprejemanje.

Kaj je sprejemanje, kako nam lahko uspe in zakaj je pomembno? Vsekakor lahko trdimo, da je razumevanje drugih pomemben korak do skupnega sodelovanja.

Izogibaj se negativnemu obsojanju. Negativno presojanje ti bo preprečilo, da bi videl dobro, ki se skriva v ljudeh. Namesto presojanja se posluži posluha. Nikoli namreč ne veš, kakšne neverjetne lekcije se lahko naučiš od drugih.

Osredotoči se na pozitivne stvari. Do sprejetja boš lažje prišel tako, da časa ne zapravljaš z mislimi o drugačnosti in zakaj drugačnost obstaja. Imej odprte misli in se osredotoči na pozitivne stvari, ki jih oseba lahko prinese v tvoje življenje. Bodi odprt za učenje različnih izkušenj.

Nauči se razlikovati med strpnostjo in sprejemanjem. Strpnost pomeni, da ljudje z različnimi prepričanji, raso, kulturo, spolno usmerjenostjo ali tradicijo sobivajo v našem prostoru ne glede na nesoglasja v naših predstavah in vrednotah. Sprejemanje drugih pomeni, da spoštujemo njihova mnenja, čustva in načela, ne da bi jih kritizirali in jih poskušali spremeniti.

Zavedaj se, da to ni osebno. Ne glede na to, kako se obnašajo drugi, njihovo obnašanje ne vpliva nate. Da boš lahko resnično razumel in sprejel drugačnost drugih, vedenja drugih ljudi ne jemlji osebno. Poglejte širšo sliko dogajanja in ne išči razlogov za njihovo vedenje.

Opusti potrebo po nadzoru. Poskusi se ne odzivati na vedenje ali stališča drugih, nadzor imaš le sam nad seboj. Ko se znajdeš v neprijetnem položaju, se lahko odločiš, kako boš reagiral. Lahko le vljudno opozoriš na nedopustno vedenje ali pa preprosto odideš.

Postavi se v kožo drugega. Dober način za sprejemanje drugačnosti drugih je, da se postaviš v njihove čevlje in jih bolje spoznaš. Ko boš k drugim pristopili z razumevanjem in empatijo, jih boš lažje sprejel.

Drug drugemu moramo biti v podporo.

Več informacij lahko najdeš v članku.

DOSTOP.si / IK
Unsplash

Sorodni članki

Back to top button