Častim pol litra je projekt Študentske organizacije Slovenije (ŠOS), ki se izvaja dvakrat na leto, spomladi in jeseni. Projekt tudi študente opomni, da lahko kri, ki jo darujemo, reši življenje. Prav tako ŠOS na tak način omogoči vsakemu študentu, da kri daruje z lahkoto – zagotovljen je prevoz in malica, ŠOUM pa študentom podari tudi darilce.
ŠOUM pred akcijo deli tudi letake in tako poskrbi, da študenti vedo več o krvodajalstvu. Če za krvodajalsko akcijo kljub temu nisi vedel, pa se lahko jutri (op.a.: v torek, 8. oktobra) med 8. in 14. uro oglasiš v Univerzitetnem kliničnem centru, na oddelku za transfuzijo.
Zakaj bi daroval kri?
“Častim pol litra”, ki lahko reši življenje. Potrebe po krvi so vedno velike, v Sloveniji povprečno potrebujemo 300 krvodajalcev na dan. Če te to ne motivira, pa si zapomni, da ti vzame le malo časa, prevoz in malica sta zagotovljena, prav tako pa boš prejel simbolično darilce.
Ob pogovorih s pogumnimi študenti, ki so na Štuku darovali kri, je bilo sicer občutno večje število “starih mačkov”. Vsi pridno darujejo kri vsak semester, razen, če jim časovno res ne znese. Kot je povedal Tomaž iz Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru (UM), se mu zdi darovanje krvi pomembno, zato se oglasi ali na Štuku ali pa v UKC-ju, kateri dan mu pač bolj ustreza. Veliko študentov se je tudi strinjalo, da dobijo ob darovanju krvi zares pozitiven občutek, da so storili nekaj dobrega.
Bruce je bilo sicer na krvodajalski akciji malce težje zaslediti, a so se nekateri prav tako opogumili in se odločili, da je krvodajalstvo pač preveč pomembno, da bi z njim odlašali. Takega mnenja sta tudi Linda in Laura iz Fakultete za zdravstvene vede UM, ki sta bili s svojo odločitvijo zadovoljni. Prav tako sta se odločili, da bosta krvodajalske akcije še naprej redno obiskovali.
Kako poteka odvzem krvi?
Postopek je enostaven. Če že veš, kdaj in kje poteka študentska krvodajalska akcija, jo obiščeš, izpolniš vprašalnik, podpišeš privolitev in se pogovoriš z zdravnikom. Če nisi prepričan, da ustrezaš vsem zahtevam, so podrobno zapisane tukaj. Nato sedeš na stol, kjer ti bo sestra v približno petih minutkah vzela okoli 450 ml krvi. Kot vidiš, res ne gre za nič strašnega!
V sodelovanju z Društvom Študentov medicine Maribor se lahko vpišeš še za darovanje kostnega mozga. Prav tako lahko pristopiš še k Rdečemu križu in izpolniš izjavo za darovanje organov in tkiv po smrti. Tudi ti postopki so enostavni, vse pa ti bo do potankosti razloženo. V tem primeru sicer ne pozabi na zdravstveno izkaznico.
Če bi kri rad daroval, ampak je študentska krvodajalska akcija tega semestra že mimo in ne želiš čakati na pomlad, pa si vabljen, da se kadarkoli oglasiš na območnih enotah Zavoda RS za transfuzijsko medicino.
Mojca KUPČIČ
Patrik KOCIPER