Te zanima, zakaj se ne ujameš z vsemi, ki jih spoznaš?
Limbična resonanca pojasnjuje, zakaj z določenimi ljudmi »klikneš«, medtem ko z drugimi ne. Te zanima, zakaj se z določenimi ljudmi povežeš takoj? Beri naprej!

Se tudi ti kdaj sprašuješ, če je čudno, da se z nekaterimi ljudmi ujameš takoj, medtem ko se z drugimi preprosto nikoli ne? Recimo, da nekoga srečaš v parku in se drug ob drugem takoj počutita kot doma. Skupaj se šalita, vajini pogovori tečejo naravno in pojavi se prava takojšna povezava. Iz nekega nenavadnega razloga s to osebo preprosto *klikneš*. A zakaj se z nekaterimi ljudmi povežemo prej, kakor z drugimi? Za to obstaja veliko razlogov – tako čustvenih kot fizičnih. Naš limbični sistem, ki je del možganov in se uporablja za vedenje in čutenje, v tej povezavi igra veliko vlogo.
Kaj sploh je »limbična resonanca«?
Naš limbični sistem je sestavljen iz več delov naših možganov: amigdala, hipotalamus, talamus in hipokampus. »Ta sistem je ključen pri tem, da nam pomaga čustveno reagirati na svet na smiselne načine. Limbični sistem je kot čustveno središče možganov,” pojasnjuje socialna delavka Becca Reed. »Vsak del limbičnega sistema igra ključno vlogo pri čustvenem procesiranju. Pomaga pri uravnavanju, predelavi in spominjanju občutkov,« še dodaja.
Čustveno povezanost – naj bo romantična, platonska ali družinska – čutimo v celotnem telesu, ne le v možganih. Tesne povezave nam lahko povzročijo tudi fizične odzive, kot je občutek sproščenosti ali stresa. Torej, ko »klikneš« z nekom, so tvoja notranja čustvena stanja povezana v limbični resonanci.

Kako to deluje v praksi?
Limbična resonanca se ne pojavi le ob fizičnih interakcijah. Z nekom se lahko ujameš tako fizično, kot tudi virtualno. »Tudi ko nismo fizično skupaj, lahko način, kako izražamo empatijo z besedami in tonom, ustvari občutek čustvene povezanosti in razumevanja, ki odraža izkušnjo, da smo skupaj fizično,« dodaja Reedova. Spremljaj recimo, kako se počuti tvoje telo, ko pošiljaš sporočila ali opravljaš video klice z bližnjimi. Če si po telefonu enako sproščen in miren kot osebno, si z osebo v limbični resonanci. To je zato, ker tvoje telo praktično proizvaja enake kemične snovi, kot jih proizvaja, ko osebo vidiš pred seboj.
Limbična resonanca ti pomaga, da se počutiš bolj povezan z ljudmi in olajša navezovanje stikov z njimi. Vse to izboljša tudi sposobnost empatije, saj ti postane samoumevno, da se postaviš v kožo drugih ljudi.

Limbična resonanca je občutek, da smo z drugimi na isti valovni dolžini. Limbični sistem, ki obsega več delov naših možganov, je odgovoren za obdelavo naših čustev in vedenja. Naslednič, ko se boš počutil super glede tega, da se ujameš z drugimi, zahvala gre limbični resonanci.
DOSTOP.si / IK
Unsplash