Šport

Z zmago Ekvadorja nad Katarjem se je začelo kontroverzno SP v nogometu

V Katarju se je začelo 22. svetovno prvenstvo v nogometu. Na uvodni tekmi skupine A je Ekvador premagal domačo reprezentanco z 2:0 (2:0). Oba gola je dosegel Enner Valencia, ki je v 16. minuti izkoristil najstrožjo kazen, 15 minut kasneje pa je bil natančen še z glavo.

Prva tekma 22. svetovnega prvenstva v nogometu se je pričakovano končala z zmago južnoameriškega predstavnika. Ekvadorci so bili precej boljši tekmec, premoč pa so z dvema goloma kronali v prvem polčasu. Dobro uro pred prvo tekmo pa se je prvenstvo odprlo z uradno otvoritvijo.

Odprtje je bilo v znamenju premoščanja razlik s humanostjo, spoštovanjem in vključevanjem vseh ljudi sveta, pripreditev pa je povezoval igralec Morgan Freeman. Nastopilo je tudi več glasbenikov: korejska pevka Dana, njen rojak Jung Kook iz skupine BTS in katarski pevec Fahad Al Kubaisi pa sta predstavila Dreamers, uradno himno prvenstva. Kar nekaj slavnih glasbenikov je udeležbo odpovedalo zaradi kršenja človekovih pravic in delavcev migrantov.

Ekvador je vodil igro že od samega začetka

Katarska mreža se je sicer zatresla že v tretji minuti. Zadel je Enner Valencia, a so gol zaradi prepovedanega položaja razveljavili. Ekvador je imel od samega začetka dvoboja pobudo, v 15. minuti pa je Al-Šib v kazenskem prostoru spotaknil Valencio, ki je nato sam uspešno izvedel najstrožjo kazen.

Ekvadorci so nadaljevali boljšo igro, kronali pa so jo v 31. minuti, ko je še drugič na tekmi zadel Valencia. Ob koncu polčasa so imeli prvo priložnost na tekmi tudi domačini, a je iz ugodnega položaja Almoez Ali z glavo zgrešil.

V drugem delu so bili Ekvadorci še naprej boljši tekmec, do nekaj strelov proti vratom pa so prišli tudi Katarci. Posebej nevarni niso bili, še najbolj po strelu od daleč Mohamed Muntari v 86. minuti.

Svetovno prvenstvo v nogometu se danes nadaljuje, dvoboj prvega kroga v skupini A med Senegalom in Nizozemsko bo danes ob 17. uri. Nizozemci bodo vsaj prvo tekmo odigrali brez Memphisa Depaya, senegalski selektor Aliou Cisse pa je namesto poškodovanega Sadia Maneja vpoklical branilca Mousso N’Diayeja.

Nastope na SP bodo danes začeli tudi v skupini B, kjer bosta tekmi AnglijaIran (14.00) in ZDAWales (21.00).