Ali veš, kako so meseci dobili svoja imena?
Si vedel, da že zgolj pogled na koledar ponuja vpogled v zgodovino? Vsak mesec si je svoje ime prislužil z razlogom. Spoznaj s kakšnim.
Ste se kdaj spraševali, kako so meseci dobili svoja imena? Odgovor se skriva v bogovih, vladarjih in številkah, ki so vplivali na poimenovanja v starih časih. Poglejmo, kako se je oblikovalo ime vsakega meseca.
1. Januar – začetek leta
Januar ni bil vedno prvi mesec v letu. Stari Rimljani so leto začeli marca, januar in februar pa dolgo nista imela imen. Okoli leta 690 pr. n. š. je kralj Pompilij prenovil rimski koledar in januar poimenoval po bogu Janusu, varuhu začetkov in prehodov. Primerno, saj simbolizira nov začetek leta.
2. Februar – mesec očiščenja
Februar je dobil ime po “Februi”, starem rimskem festivalu očiščenja, ki je zaznamoval konec leta. Ko je papež Gregor XIII. leta 1582 uvedel gregorijanski koledar, je leto začelo teči z januarjem, a so Angleži in ameriške kolonije začenjanje leta s februarjem ohranili vse do leta 1752.
3. Marec – mesec vojne
V antiki je marec veljal za prvi mesec leta. Rimljani so v zimskih mesecih prekinili vojne, ki so se ponovno začele marca. Ime meseca izhaja iz Marsa, rimskega boga vojne.
4. April – skrivnostno ime
Izvor imena april ostaja neznanka. Nekateri menijo, da prihaja iz latinske besede “aperire” (odpreti), saj se narava spomladi odpira. Drugi pa povezujejo ime z grško boginjo lepote in ljubezni Afrodito.
5. Maj – boginja narave
Maj je dobil ime po grški boginji Maji, varuhinji narave in rasti. Bila je hči titana Atlasa in mati Hermesa, grškega boga sel. Pomladansko cvetenje v tem mesecu odraža njen pomen.
6. Junij – kraljica bogov
Junij je bil poimenovan po Junoni, rimski boginji ljubezni in zakonske zveze. Nič presenetljivega, da se junija začne sezona porok, saj simbolizira ljubezen in zaobljube.
7. Julij – v čast Juliju Cezarju
Mesec julij se je sprva imenoval “Quintilis” (peti mesec), dokler ga leta 44 pr. n. š. niso preimenovali v čast Juliju Cezarju, ki se je rodil v tem mesecu.
8. Avgust – posvečen Oktavijanu
Avgust je dobil ime po Gaju Avgustu Oktavijanu, pranečaku Julija Cezarja. Prej imenovan “Sextilis” (šesti mesec), so torej preimenovali v čast cesarja, ki je zaznamoval rimsko vladavino.
9. September – sedmi mesec
Ime septembra izhaja iz latinske besede “septem” (sedem), saj je bil v starem koledarju sedmi mesec. Kljub spremembi koledarja se ime ni spremenilo.
10. Oktober – osmi mesec
Latinski koren “octo” (osem) je dal ime oktobru, ki je bil osmi mesec v rimskem letu. Tudi danes ime odseva to numerično dediščino.
11. November – deveti mesec
Podobno kot september in oktober je tudi november ime dobil po svoji zaporedni številki. “Novem” pomeni devet v latinščini, kar odraža njegovo mesto v rimskem koledarju.
12. December – deseti mesec
December, zadnji mesec leta, izhaja iz latinske besede “decem” (deset). Še danes ohranja svoje prvotno ime, četudi je zdaj dvanajsti mesec.
Meseci niso le del koledarja, temveč tudi bogata zgodovinska pripoved. Rimljani so skozi bogove, številke in pomembne osebnosti pustili pečat, ki ga čutimo še danes. Tako vsakič, ko pogledamo koledar, pokukamo v preteklost, ki nas opominja na rimsko dediščino.
DOSTOP.si / EŽ
Unsplash