Šport

Eurobasket: Slovenija na krilih Tobeya in Dončića do prve zmage

Košarkarji Slovenije so v 1. krogu evropskega prvenstva v Kölnu (skupina B) premagali Litvo z 92:85 (27:27, 51:48, 69:67).

Dvajsetinutna zamuda zaradi težav z avtobusi

Košarkarji Slovenije so dobili uvodno tekmo evropskega prvenstva. V Kölnu so bili boljši od Litve z 92:85. Slovenija ima danes prost dan, v soboto ob 20.30 pa jo čaka Madžarska. V predtekmovanju se bo pomerila še z Bosno in Hercegovino, Nemčijo in Francijo, v nadaljnje tekmovanje pa vodijo prva štiri mesta.

Slovenija je na parket dvorane Lanxess prišla v dresih z našitkom Fiba kot aktualni evropski prvak, predvsem pa z dvajsetminutno zamudo. Organizator prvenstva ji namreč dve uri pred začetkom tekme ni priskrbel avtobusa za prevoz do dvorane, tako da je celotna reprezentanca na prizorišče prišla s taksiji.

Slovenija je že v startu pokazala, da je bil spodrsljaj iz Münchna pred štirimi dnevi zgolj slab večer. Luka Dončić je pred širokim avditorijem, med katerim sta bili tudi njegova šefa iz Dallasa, lastnik kluba Mark Cuban in trener Jason Kidd, ekipo vodil kot v najboljših časih.

Slovenci so vodili večji del tekme, dokazali pa so se v zadnji četrtini

V prvih petih minutah je Slovenija zadela pet trojk in povedla s 17:11. Vsi igralci so bili zbrani v obrambi in napadu, niso podlegli niti sodniškemu kriteriju, ki je dovoljeval grobo, agresivno igro, tako da so bili večino prvega polčasa v vodstvu. Najvišjega so dosegli v 17. minuti pri 41:34.

Drugi polčas so košarkarji Litve dohiteli Slovenijo in ji ves čas sledili tesno za petami. Zmagovalca so odločile malenkosti, Slovenija pa je v zadnji četrtini pokazala, da je prava ekipa z izjemnim vodjo. Četudi je v 34. minuti zaostajala s 73:78, je v odločilnih minutah odigrala zbrano in prepričljivo.

Rezultat je obrnila z delnim izidom 13:3 (86:81), zmagovalec pa je bil več ali manj znan slabi dve minuti pred koncem. Zvezdnik Litve Domantas Sabonis je naredil nešportno napako nad Luko Dončićem, ki je ponujeno pretvoril v neulovljivo prednost.

Mike Tobey je zbral 24 točk (met 11:17) in ujel osem odbitih žog. Vseeno pa je bil tudi po mnenju Fibe igralec tekme Luka Dončić – 14 točk (met 4:14, trojke 1:8), 10 podaj, 6 skokov. Prav toliko točk je ob enem zgrešenem metu zbral Jaka Blažič, kapetansko pa je igral Goran Dragić, ki je v dobrih 23 minutah zbral 19 točk ob metu 3:4 za tri točke. Dvomesten je bil tudi Vlatko Čančar – 11 točk (met 4:5).

“To je bila tekma za dušo in samozavest ter hkrati zelo dobra popotnica za nadaljevanje prvenstva. Medtem ko proti Nemčiji ni bilo jasno, kakšne so vloge v ekipi, smo imeli danes te natančno razdeljene,” je po tekmi dejal Jaka Blažič.

Nemci za 13 točk premagali medle Francoze, tekmovala je še skupina A

Nemška košarkarska reprezentanca je v slovenski skupini B premagala olimpijskega podprvaka Francijo s 76:63. Francozi so pokazali skromno igro, le dva košarkarja sta dosegla več kot 10 točk. Nemci so pred začetkom tekme v Kölnu upokojili dres s številko 14. To je v reprezentanci včasih nosil legendarni Dirk Nowitzki. Slavnost so si ogledali tudi Dončić in delegacija iz Dallas Mavericks.

V skupini B je še BiH s 95:85 premagala Madžarsko. Že pred tem je bila na sporedu tekma v skupini A, s to se bo v izločilnih bojih križala slovenska skupina. Pričakovano so proti Bolgariji zmagali Španci s 114:87. V drugi tekmi skupine A je Turčija premagala Črno goro z 72:68, Belgijci pa so po podaljšku z 79:76 premagali Gruzijo.