Starodavni ostanki dokazujejo, da ženske »vodijo« stvari že vsaj 9000 let
Najdeno okostje ženske z lovsko opremo izpodbija dolgoletno prepričanje, da so moški hodili na lov, medtem ko so se ženske samo nabirale. Ostanke stare vsaj 9000 let so našli s popolnoma opremljenim lovskim kompletom, ki naj bi pripadal ženski in ne moškemu. Kdo bi si mislil? To odkritje je skupino arheologov spodbudilo, da raziščejo še druga gradbišča, kar jih je pripeljalo do spoznanja, da je bilo v starodavnih plemenih med spoloma več enakopravnih vlog.
Randall Haas in njegova ekipa so na perujskem arheološkem najdišču našli grob starodavne ženske. Grob je ležal na nadmorski višini skoraj 3900 metrov. Ko so poleg trupla videli komplet orodja, so mislili, da so odkrili res kul lovca, kakor bi pač bilo sprva pričakovano. »Vsi so govorili, da je bil to odličen poglavar, velik človek,« je Haas povedal za Science Magazine. Pa vendar – oblika kosti je bila drugačna od moške. Zobozdravstvena analiza je kasneje potrdila, da pripadajo mladi ženski.
Tako se je pričelo iskanje drugih grobov posameznikov, ki so bili pokopani z lovskim orodjem. Od 107 najdišč, ki so bila stara več kot 8000 let, so našli orodja pri 10 ženskah in 16 moških. Gre za majhen vzorec, vendar avtorji menijo, da lahko iz tega sklepamo, da so tudi ženske sodelovale pri lovu. Skupina je še zapisala: »Zgodnji lov na divjad je bil verjetno spolno nevtralen ali skoraj spolno nevtralen.«
Kako si to razlagamo?
Če bi uporabili drugačne besede, to odkritje dokazuje, da lovke morda niso bile tako redke, kot se je zdelo. Avtorji študije so povedali tudi, da se pri tej tematiki pogosto pokaže pristranskost. Povedali so: »Mnogi so hitro pripravljeni priznati, da so orodja, povezana z moškimi pokopi, orodja za lov. So pa redkeje pripravljeni priznati, da so orodja, povezana z ženskimi pokopi, lovska orodja.«
»Sporočilo tega novega odkritja je, da so ženske vedno lahko lovile in tudi so dejansko lovile,« je za Science Magazine povedala arheologinja Bonnie Pitblado. Večje vprašanje je, ali smo nad tem spoznanjem sploh presenečeni. Kakšen je pogled na takšno vlogo ženske?
Delovne prakse so bile že v preteklih družbah lovcev in nabiralcev močno zastopane na podlagi spola. »Zaradi tega mnogi mislijo, da so seksistične neenakosti v stvareh, kot sta plačilo ali položaj, ‘naravne’, je za Science Focus pojasnil Haas. Povedal je tudi, da je kljub temu zdaj jasno, da je bila spolna delitev dela že takrat bistveno drugačna – verjetno bolj pravična.
»Te ženske so živele visoko v Andih, na nadmorski višini preko 3900 metrov, s polnim delovnim časom,« je za konec dodala Bonnie Pitblado. »Če so bile sposobne preživeti, so zagotovo lahko pokončale tudi jelena.«
DOSTOP.si / IK
Unsplash