Na zahodu popoln lunin mrk
Na nebu bo od četrtka zvečer oziroma v petek viden prav poseben pojav, saj bo takrat nastopila polna luna, ki bo sovpadala z luninim mrkom. Ker se bo Luna takrat obarvala v prav posebno rdečkasto barvo, se je uveljavil izraz krvava luna. Popoln lunin mrk bo še posebej dobro viden v Severni in Južni Ameriki, delno pa tudi v zahodni Evropi.

S polno luno 14. marca bo hkrati nastopil tudi lunin mrk, ko bodo Zemlja, Luna in Sonce poravnani v ravni črti in bo Zemlja na sredini.
Prvič po letu 2022 bodo lahko prebivalci Zemljine zahodne poloble, še zlasti po vsej Severni in Južni Ameriki, opazovali, kako bo luna zdrsnila v Zemljino senco, zaradi česar bo dobila temno rdečkast odtenek.
Po navedbah ameriške vesoljske agencije Nasa to vrsto luninega mrka imenujemo krvava luna zaradi rdečkasto-oranžne barve, v katero se Luna obarva. Obarvanost nastane zaradi razpršene sončne svetlobe skozi Zemljino atmosfero, preden doseže Lunino površino.
Nebesni pojav možno opazovati s prostim očesom
Nebesni pojav, ki ga je mogoče opazovati s prostim očesom, bo trajal več kot eno uro in bo viden tudi v delih zahodne Evrope, Afrike in Nove Zelandije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Čas luninega mrka poteka istočasno v različnih časovnih pasovih in se bo začel v petek ob 2.26 za tiste v vzhodnem časovnem pasu ZDA in Kanade oz. ob 7.26 po srednjeevropskem času ter bo trajal dobro uro. Približno eno uro pred popolnim mrkom in po njem bo luna zakrita v delnem mrku.
STA
Arhiv DOSTOP.si