KulskoŽivljenjski slog

Nekaj nasvetov, kaj lahko storiš, ko pogrešaš bivše

Slovo je vedno težko. Občasno se nam zgodi, da pogrešamo bivšo punco ali fanta. Kaj lahko storiš, če spominov ne moreš pozabiti?

Za mnoge je najzahtevnejši del razhoda ravno ta, ko pogrešaš spomine in doživetja z osebo, s katero si preživel večino svojega časa. Zdi se, kot da bi bilo najlažje poseči po telefonu in poklicati tisto posebno osebo, a še prehitro ugotoviš, da sta šla vsak svojo pot. Tudi dolžina vajine zveze ni pomembna. Ne glede na to ali sta bila skupaj nekaj mesecev ali več let, razmerje, ki se bliža koncu, pusti v srcu luknjo v obliki človeka. Pogrešanje bivših torej ni samo normalno – nasprotno, je pričakovano.

Največjo težavo predstavlja vprašanje: kaj storiš, ko bivše tako zelo pogrešaš, da bi z njimi spet poskusil biti skupaj? Predstavljamo ti nekaj nasvetov!

Zakaj morda pogrešaš bivše

Če te po razhodu obsedajo misli na bivše, je dobro, da poiščeš izvor tega občutka. Če je vajin razhod svež, so sveži tudi občutki. Vsekakor bo trajalo nekaj časa, da se boš navadil na življenje brez njih.

Kaj storiti, če sta se razšla že pred meseci ali leti in nenadoma ugotoviš, da jih pogrešaš? Pomembno je, da si pozoren na sprožilce. Si na telefonu prejel opomnik za njihov rojstni dan ali kakšno staro obletnico? Si naletel na nekoga, ki jim je bil zelo podoben? V teh trenutkih je lahko občutek, da jih pogrešaš, še posebej močan. Razmisli, kaj pogrešaš pri njih ali kaj pogrešaš pri sebi. Najdi izvor za svoje občutke.

Pogosto se zgodi, da se sprašujemo, zakaj se je končala zveza.

Ustvarila sta vez, ki jo je težko pozabiti

Ko z nekom preživiš veliko časa, skleneš močno čustveno vez. Po mnenju Tylerja J. Jensena, licenciranega psihoterapevta, je pogrešanje bivšega ena najbolj običajnih sestavin končanega razmerja. Nekoč je bil to odnos, ki si se mu odločil zavezati, v njem pa si čutil ljubezen. Ko si dovolimo takšno odprtost in ranljivost, bo del nas pogrešal to odprtost, varnost ali samo domačnost/udobje.

Drug razlog zakaj morda pogrešaš bivše, je navada. Odnosi so sestavljeni iz navad, ki postanejo rutina. Sporočila za dobro jutro, večerni klici ali zmenki ob koncu tedna se hitro zasidrajo v naše življenje. Pogosto se niti ne zavedaš kako zelo, dokler se ti nenadoma ne končajo. Ko jih ni več, je naravno pogrešati udobje, bližino in predvidljivost, ki je bila zagotovljena.

Pogrešanje bivših lahko poruši čustveno ravnovesje, tudi če razumeš, da je bil razhod nujen. Nadaljujejo se intenzivni, begajoči napadi hrepenenja in žalosti. Nadaljuje se hrepenenje po znanih rutinah. »Občutek je, kot bi se soočil s praznino, ki je bila nekoč zapolnjena v obliki osebe,« pove dr. Daniel Glazer, klinični psiholog.

Kaj lahko storiš?

Včasih razhod ne zagotovi zaključka, ki ga potrebuješ. Če imaš nerazrešena čustva ali vprašanja brez odgovora, je normalno, da o tem veliko razmišljaš. Vsekakor pa moraš vedeti, da ponovna vzpostavitev stika z bivšimi, ne bo nujno prinesla zaključka.

Spomni se, da niso vsi trenutki dobri. Spominjaš se le dobrih časov. Ko nekoga pogrešaš, zlahka romantizeraš preteklost. Verjetno se osredotočaš na dobre spomine in pozabljaš na slabe. Ne pozabi, da nobeno razmerje ali oseba ni popolna in da se je razhod zgodil z razlogom.

Pomembno je, da se zavedaš, da se zveze končajo z razlogom.

Če si vseeno prepričan, da so občutki za bivše resnični, je dobra odločitev, da te občutke tudi deliš. Jensen svetuje, da svoja čustva izraziš čim bolj jasno in preveriš, ali je mogoče popraviti stvari in obnoviti ljubezen, ki je nekoč bila.

DOSTOP.si / IK
Unsplash

Sorodni članki

Back to top button