Dve različni nogavički za današnji svetovni dan Downovega sindroma
Svetovni dan Downovega sindroma, ki ga zaznamujemo danes, letos poteka pod geslom Izboljšajmo naše podporne sisteme. V ospredju so pozivi k vzpostavitvi vključujočih praks na ravni primarnega in srednješolskega izobraževanja ter pravica do vključujočega zaposlovanja in bolj samostojnega bivanja oseb z Downovim sindromom.

Osebe z Downovim sindromom pogosto potrebujejo prilagojene oblike podpore, ki jim omogočajo razvijanje samostojnosti in socialnih veščin ter izobraževanje in zaposlitev, izpostavljajo v Varstveno delovnem centru Tončke Hočevar. Kljub obstoječi zakonodaji, ki podpira pravico vseh otrok in odraslih do vključujočega izobraževanja, zaposlovanja in bivanja, pa obstajajo trenutno še številni izzivi pri vključevanju oseb z Downowim sindromom.
Da Slovenija pri programih vključevanja zaostaja za tujino je v izjavi za STA poudarila tudi predsednica Društva Downov sindrom Slovenija Valerija Bužan. Opozorila je, da je trenutna ureditev pomoči osebam z Downovim sindromom pomanjkljiva. Premalo je denimo izobraževanja strokovnih delavcev in pedagogov v osnovnih in srednjih šolah, kar se kaže v pogostih težavah ob vključevanju v izobraževalni sistem. Kot pozitivno prakso iz tujine je izpostavila zaprtje specializiranih institucij na Finskem in Portugalskem.
Downov sindrom ali trisomija 21 je kromosomska motnja, ki jo povzroči dodaten, 21. kromosom. Bolezen, ki jo pogosto spremljajo srčna obolenja, dihalne motnje, imunske, hormonske in encimske motnje, je poimenovana po britanskem zdravniku Johnu Langdonu Downu, ki je leta 1866 ta sindrom prvi opisal. Svetovni dan Downovega sindroma na pobudo Organizacije združenih narodov obeležujemo od leta 2012.
STA
Arhiv DOSTOP.si