Okolje

Kako prispevaš k svoji fit formi in hkrati podpiraš okolje?

O vplivih, ki jih s svojimi na(raz)vadami ljudje povzročamo okolju, pojejo že ptički na veji. Podnebne spremembe in ogrožanje okolja so resne posledice mačehovskega odnosa ljudi do narave. Vse to pa hromi ne le Evropsko unijo, pač pa že cel svet.

Podnebno nevtralna Evropa

Zavesten odgovor Evropske unije je Evropski zeleni dogovor, ki želi doseči podnebno nevtralno Evropo do 2050, visoke okoljske cilje do leta 2030, spodbuditi gospodarstvo z zeleno tehnologijo in tako ustvariti trajnostno industrijo, z razogljičevanjem prometa pa zmanjšati onesnaževanje.

Green deal pomeni zavedanje resnosti stanja odgovornih. Seveda pa morajo k temu prispevati vse države članice v EU. A obseg izziva ni enak za vse. Prav zato bo Evropska komisija pomagala članicam pri sprejemanju ukrepov za zagotovitev usmerjene podpore predvsem tistim, ki jih bo ta prehod najbolj prizadel. Tako bo prehod pravičen in vključujoč za vse.

Države članice EU so se z uredbo o evropskih podnebnih pravilih zavezale, da bodo do leta 2030 emisije toplogrednih plinov v EU zmanjšale za vsaj 55% (v primerjavi z ravnmi iz leta 1990).

“Pripravljeni na 55”?

Za prenos zakonodaje je že pripravljen sveženj zakonodaje, imenovan »pripravljeni na 55«, s katerim se bodo podnebne ambicije dogovora prenesle v zakonodajo držav članic. Cilj svežnja predlogov je zagotoviti skladen in uravnotežen okvir za doseganje podnebnih ciljev EU. Tako so politične ambicije za EU postale zakonska obveznost.

Nedvomno gre za največji izziv današnjega časa. Tako optimistični cilji so dosegljivi le s sočasnimi koraki na vseh področjih in vseh prebivalcev, od trajnosti prometa za vse, prevzemanja vodilne vloge v zeleni industriji, očiščenja našega energetskega sistema, prenove stavb za okolju prijaznejši življenjski slog, sodelovanje z naravo za varstvo našega planeta in zdravja ter krepitev globalnih podnebnih ukrepov.

Ena od prednostnih nalog je tudi trajnostni promet

Trajnosti promet vključuje hojo, kolesarjenje, uporabo javnega prometa in alternativnih oblik mobilnosti. Cilj vseh je prispevati k zmanjšanju izpustov toplogrednih plinov.

Evropa se zaveda, da so velike spremembe mogoče z manjšimi koraki, ki jih vsakodnevno opravljamo vsi. In temu je tako namenjen evropski teden mobilnosti, ki je vodilna kampanja Evropske komisije za ozaveščanje o trajnostni mobilnosti v mestih. Vrhunec kampanje pa je priljubljena akcija »Dan brez avtomobila«, ki je 22. septembra vsako leto. V preteklem tednu se je tako v Mariboru odvila vrsta dogodkov v okviru evropskega tedna mobilnosti, od ustvarjalnih dogajanj na prostem, vrste delavnic, koncerta in stand-up večera, zajtrka za kolesarje na več lokacijah po mestu pa tudi kolesarjenje za družine na Lentu. Letošnja tema je bila »Skupni javni prostor«, ki poudarja pomen mestnih jeder za vse prebivalce.

Ne glede na to, kateri starostni skupini, narodnosti, barvi kože ali spolu pripadate, se je potrebno zavedati, da je pomen in zasledovanje skupnega cilja, zmanjšanje toplogrednih plinov, mogoče doseči z našimi vsakodnevnimi koraki. Torej dejanskimi in ne »prevoženimi« z avtomobilom. Bistveno pa je, da z njimi vztrajamo in da hoje, uporabe kolesa, skiroja ali javnega prevoza ne zamenjamo ob prvi priložnosti. Tako s koraki prispevamo k čistejšemu okolju, poskrbimo za gibanje na svežem zraku in še ohranjamo svojo fit formo.

Sprememba miselnosti in vztrajnost sta zato prava izbira. To naj bo naše vodila vsak dan, ne le v evropskem tednu mobilnosti.

Zavod PIP
Mariborska kolesarska mreža

Sorodni članki

Back to top button