Za uspešen semester upoštevaj te nasvete
Mariborski šudentje smo vstopili v nov semester, ki gotovo prinaša nove akademske izzive. Še preden se obveznosti nakopičijo, spoznaj nekaj nasvetov, ki ti bodo pomagali, da boš semester začel in končal karseda uspešno.

Začetek novega semestra prinaša mešanico navdušenja in zaskrbljenosti. Ne glede na to, ali si novinec ali že izkušen študent, je to čas, ki odločilno vpliva na nadaljnji potek semestra. Tukaj je pet nasvetov, ki ti bodo pomagali z odločnim korakom vstopiti v nov semester in ohraniti zagon do konca.
1. Ustvari svoj urnik
Ob začetku semestra verjetno poznaš razpored svojih predavanj. Izkoristi to in ustvari okvirni tedenski urnik. Nastavi opomnike za predavanja, zabeleži si številke učilnic in druge pomembne obveznosti. Rezerviraj si tudi čas za sprotni študij, naloge in seveda za skrb zase. Ustaljen, a prilagodljiv urnik ti bo pomagal vzdrževati organiziranost. Vsekakor pa skušaj ostati fleksibilen, saj se stvari skozi semester lahko spreminjajo.
2. Pripravi se na prihodnje izzive
Prvi teden predavanj je običajno manj naporen, kar je odlična priložnost, da se pripraviš na tisto, kar prihaja. Oglej si svoje učne načrte, označi pomembne naloge in zabeleži vse roke na koledarju ali v planerju. Ustvari mini časovnico za vsako nalogo – tako boš učinkoviteje upravljal s časom in se izognil stresu ob zadnjem hipu. Zavedanje, kaj te čaka, ti bo omogočilo, da se pripraviš na večje projekte in izpite kasneje v semestru.

3. Obdaj se s pravimi ljudmi
Študentsko življenje naj ne bo zgolj akademsko usmerjeno. Poišči prijatelje, ki ti bodo ustrezali, oblikuj svojo skupnost, ki ti bo nudila podporo in spodbudo. Postani član različnih klubov ali organizacij, obišči katerega od dogodkov na kampusu. Povezanost z drugimi te bo ohranjala na površju, tudi ko se bo semester začel zapletati. Dobra družba ti lahko pomaga tudi v najbolj napornih obdobjih študentskega življenja.
4. Razvij učinkovite študijske navade
Začetek semestra je lahko poln vestnega obiskovanja predavanj, skrbno oblikovanih zapiskov in dobrih študijskih navad, ki z naraščanjem števila obveznosti marsikdaj utonejo v pozabo.. Izkoristi prvih nekaj tednov, da preizkusiš različne tehnike študiranja – spominske kartice (flascards), miselne vzorce, oblikovanje povzetkov, vključevanje v študijske skupine … Odkrij, kaj ti najbolj ustreza, da boš v stresnejših obdobjih, že imel zanesljiv študijski sistem, na katerega se lahko zaneseš.
5. Pazi na ritem in ostani prijazen do sebe
Pomembno je, da ohranjaš zdrav ritem in postavljaš realna pričakovanja. Zaradi spreminjanja rokov oddajanja nalog in novih zadolžitev, bodi v pripravljenosti na spremembe v urniku. Pričakuj nepričakovano in sprejmi, da je občasen občutek preobremenjenosti del študija. Nikakor pa ne pozabi, da študij ni šprint, marveč tek na dolge proge. Nalog se lotevaj sproti in že v začetnih tednih semestra vzpostavljaj navade, ki ti bodo koristile v prihodnje. Šele učiš se, pridobivaš nove izkušnje in spoznavaš, kaj ti ustreza, zato ne pozabi ostati prijazen in potrpežljiv do sebe.

Vsak začetek je nova priložnost. Začetek je odlična iztočnica za spoznavanje novih ljudi, nabiranje novih izkušenj in grajenje zdravih ter učinkovitih navad, ki ti bodo koristile na študijski poti. Ostani organiziran, načrtuj vnaprej in ne pozabi uživati v trenutkih. Študij je enkratna izkušnja – zato jo karseda izkoristi!
DOSTOP.si / EŽ
Arhiv DOSTOP.SI