Je kdo rekel, da zgodovina ni zanimiva? Zgodovinski trivia night
Bolj je staro, bolj je dobro, pravijo. Morda to velja tudi za tradicionalne Trivia večere na Štuku. Tokrat smo se s časovnim strojem podali v preteklost. Zgodovinski vrtinec nas je posrkal v svet vojn in znanstvenih mejnikov in nas zanesel vse do računalniških iger in domačega Maribora.

Kdo bi si mislil, da se študenti učijo tudi izziven univerzitetnih ustanov? Trivie na Štuku so, sodeč po napolnjeni dvorani, priljubljen način širjenja obzorij mnogih študentov. Na prvi letošnji Trivii je 39 ekip preizkušalo svoje poznavanje zgodovine. Podali smo se na popotovanje od ključnih vojaških prelomnic zgodovine do danes nepogrešljivih socialnih omrežjih. Dobre volje in zanimivih zgodovinskih dejstev ni primanjkovalo. Te zanima kaj smo se naučili?
Trivia je tudi tokrat potekala v šestih sklopih, ki so bili sestavljeni iz desetih vprašanj vrednih po eno točko. Odločilna pa so bila že ustaljena »bonus« vprašanja, pravilen odgovor nanje je ekipam prinesel kar dve točki. Tako smo spoznali tudi nekaj informacij o organizaciji ŠOUM in njenih “zgodovinskih” osebnostih.
Zgodovina pravih in virtualnih bojišč
Študentski bojevniki so se v prvem sklopu spopadli s tematiko računalniških iger. Si vedel, da je prva računalniška igro OXO nastala že leta 1952 ali pa, da se je playstation konzola najprej pojavila na japonskem trgu? Legendarni Super Mario je nastal leta 1985; Maze War velja za prvo prvoosebno streljačino (FPS), Pac-man iz leta 1980 pa je uvedel koncept “power-upov”.
Še dobro, da se je glavnina spopadov v modernem svetu premaknila na virtualna tla, nekoč so se na realnih tleh bile krvave bitke. Ena takšnih je bila bitka na Sommi, ki je 1. julija 1916 vzela skoraj 20.000 britanskih življenj ali pa okrutna bitka pri Verdunu, ki je divjala kar 300 dni. Študentski strategi so v drugem sklopu spoznali še poljskega vojaškega medveda Wojteka in se spomnili kaj je projekt Manhattan. Aja, če slučajno nisi vedel, Rusija in Japonska vse do danes nista podpisali mirovne pogodbe, najkrajša vojna pa je trajala manj kot 45 minut.

Pozabljena zgodovina socialnih omrežij
Vsaka stvar ima svojo zgodovino tudi vseprisotna in nepogrešljiva socialna omrežja, ki smo jim pozornost posvetili v tretjem sklopu. Prvo moderno omrežje SixDegrees se je oblikovalo šele leta 1997, medtem ko je Instagram krstno objavo doživel šele leta 2010. Tekmovalci so obudili spomin na gibanje Black Lives Matter in viralen Ice Bucket Challenge. S splošnim znanjem najbolj podkovani študentje pa so se spomnili, da je bil Facebook prvotno namenjen študentom Harvarda, Youtube pa naj bi služil kot platforma za zmenke.
V znanju (in znanosti) je moč
S četrtim sklopom, v katerem so prepoznavali logotipe velikih korporacij, so tekmovalci suvereno opravili. Pred finalnim sklopom vprašanj nas je zgodovinski časovni stroj popeljal še po poti znanstvenega razvoja. Študenti so bili primorani pobrskati po svojem spominu in razmisliti o številu elementov v prvotnem Mendelejevem periodnem sistemu in ugotoviti ime znanstvenika, ki je odločilno pripomogel k dešifriranju Enigme. Nekaj pozornosti smo namenili še znanstvenim inovacijam, kot sta Refraktometer in Hubblov teleskop. Morda ti kdaj pride prav tudi podatek, da je izraz znanstvenik leta 1833 skoval filozof William Whewell ali pa zanimivo dejstvo, da so bili prvi potniki na poletu z balonom ovca, raca in petelin.

Kratka zgodovina Maribora
Zgodovinsko popotovanje smo zaključili kot se spodobi – v domačem Mariboru, ki v svoji preteklosti skriva zanimive zgodovinske trenutke. Naslednjič, ko se boš sprehajal po mariborskem zgodovinskem jedru uživaj v baročnem arhitekturnem slogu okoliških stavb, morda pa si vzemi čas za obisk mestne četrti Tabor, kjer je bil leta 1851 ustanovljen prvi mariborski mestni park. Na znanje pa vzemi še podatka, da je izgradnja mariborske železniške proge pomenila prelomnico za gospodarski razvoj mesta, v drugi polovici 19. in prvi polovici 20. stoletja pa je v Mariboru s sedmimi mestnimi hišami svoj razcvet doživela tudi najstarejša obrt – prostitucija.
Kdor zna, zna
Bitka je bila napeta, vendar so si naziv najboljših poznavalcev zgodovine privojskovale le tri skupine. S svojim znanjem so si tretje mesto prislužili študentje skupine Exyu, na drugo mesto se je zavihtela skupina Tujega nočemo, svojega ne damo, prvo mesto pa so si prisvojili Audio, Video, Disco. Nikakor pa ne gre pozabiti, da je, ne glede na končen izid, važno sodelovati in se zabavati.

Včerajšnja trivia je bila le eden izmed mnogih dogodkov, ki jih organizira mariborska študentske organizacija. V prihodnjih tednih se jih bo zvrstilo mnogo. Gotovo najdeš kakšnega zase!
Eva ŽUNKOVIČ
Isidora VELIČKOVIĆ