Najpogostejše študentske težave so …?
Študentje se spopadajo s številnimi težavami. Med njih spadajo časovna neusklajenost, nizka motivacija, pomanjkanje koncentracije, preveč motečih dejavnikov, domotožje, depresija, anksioznost in mnoge druge. Kako se lahko spopadeš s tovrstnimi težavami? Predstavljamo ti nekaj načinov.

Akademska pot od osnovne ali srednje šole do univerze je razburljiva in polna avantur, a študentom povzroča veliko težav. Študentsko življenje predstavlja krajše roke, pozne noči ob kavi in nenehno iskanje Wi-Fi-ja povsod po kampusu. Seveda pa se lahko pojavijo tudi druge težave. Nacionalna študentska raziskava razkriva, da se 74 % študentov počuti preobremenjenih zaradi akademske obremenitve v prvem letniku univerze. Ob vstopu na fakulteto se pojavijo številne težave, na katere te ne pripravi nobena »študentska« brošura. Predstavljamo ti nekaj najbolj pogostih študentskih težav in rešitev, ki te lahko rešijo razburkanega morja študentstva.
Kakšno je študentsko življenje?
Študentsko življenje ni nujno slikovito potovanje. Statistika kaže, da se v vrtincu študentskega življenja kar 80 % študentov pogosto spopada z najpogostejšo študentsko težavo – upravljanjem časa. Usklajevanje predavanj, nalog in navideznega družabnega življenja ali ugotavljanje najboljšega časa za študij se lahko zdi kot nedosegljiv podvig. Sredi tega kaosa pa se pojavi praktična rešitev – izdelava personaliziranega urnika. Z razvrščanjem nalog po prednosti, postavljanjem realnih ciljev in vključevanjem odmorov v svoj študentski dan, lahko zlahka najdeš rešitev za najpogostejše težave.
Raziskava fundacije Jed poudarja tudi, da se 61 % študentov bori s težavo nizke motivacije. Študenti težko uskladijo več nalog, kratke roke in visoka pričakovanja. Stres lahko zlahka oslabi motivacijo, kar vodi v izgorelost. Nizka motivacija pri študentih je lahko posledica prevelikega akademskega pritiska in pomanjkanja jasnih ciljev. Vzpostavitev podpornega sistema, kot so študijske skupine ali iskanje napotkov pri mentorjih, lahko spremeni igro. Izmenjava izkušenj in učenje od drugih ne zagotavlja le svežih perspektiv, temveč deluje tudi kot motivacijski zagon.
Študije Pew research centra kažejo, da se 47 % študentov sooča s težavami s koncentracijo. Velika težava študentov je preobremenjenost s številnimi nalogami. Ta težava se lahko reši tako, da se vzpostavi namenska učna rutina. S postavitvijo realnih ciljev in sprejemanjem tehnik čuječnosti, študentje lahko premagajo to pogosto težavo.

Kaj pa druge težave?
Eden najpogostejših izzivov, s katerimi se srečujejo študenti, je spopadanje z osebnimi in družbenimi pritiski. Med tem se veliko študentov bori z depresijo. Ob teh trenutkih postane ključnega pomena iskanje podpore pri prijateljih, družini ali svetovalni službi. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) depresija prizadene več kot 264 milijonov ljudi po svetu, pri čemer gre za visok delež mladih odraslih, vključno s študenti. Pomembno je, da vzpostaviš ravnovesje med akademskim in zasebnim življenjem. Za študente je ključnega pomena tudi iskanje načinov za obvladovanje depresije.
Nacionalna fundacija za spanje poroča, da več kot 60 % študentov primanjkuje spanca. To lahko negativno vpliva na spomin, osredotočenost in splošno zdravje. Med opravljanjem nalog, obiskovanjem predavanj in vzdrževanjem družabnega življenja se študentje pogosto znajdejo na robu izgorelosti zaradi kroničnega pomanjkanja spanja. Izvajanje preprostih praks spanja, kot je vzpostavitev dosledne rutine pred spanjem in ustvarjanje ugodnega okolja za spanje, lahko ublaži te težave. Pomembno je, da se zavedamo pomena spanja, saj ni le zdravilo za izčrpanost, temveč temelj za akademski uspeh in celovito zdravje.

Šola je prostor učenja, rasti in veselja, toda za nekatere je ta lahko vir ogromnega stresa in težav. Stalna skrb glede ocen, testov in prijav na fakulteto lahko sproži občutke neustreznosti in neuspeha. Ob študiju ne smeš pozabiti na svoje mentalno zdravje.