
Pozabljivost je del našega vsakdana, a ni nujno le del staranja ali posledica visokega stresa – nastane lahko tudi zaradi drugih razlogov. Te zanima, kdaj te mora zaskrbeti, da pozabljaš preveč? Si nedavno zapravil avtomobilske ključe? Si pozabil kakšno ime? Vsi pozabljamo, a včasih se sprašujemo, če so ti spodrsljaji normalni.
Helena Chang Chui, predsednica in profesorica nevrologije na Keckovi šoli medicine, je mednarodno priznana strokovnjakinja za Alzheimerjevo bolezen. Poleg tega nam pomaga razumeti pozabljivost in kdaj lahko ta kaže na resnejše težave. Chui pravi, da staranje prinaša spremembe v celotnem telesu, vključno z možgani. Blaga pozabljivost je pač del teh sprememb.
Preprosto povedano, če znaki niso dramatični in vztrajni, naj te ne skrbi za resnejše bolezni, ki povzročajo izgubo spomina. Predstavljamo ti nekaj načinov, kako razlikovati med običajno pozabljivostjo in nečim resnejšim.
Kaj je normalno in kaj ni
Pozabljivost ni nujno znak resnejših težav, lahko pomeni le, da …
- Si pač odsoten. To se običajno zgodi, ko na dejavnosti, ki jo izvajaš, nisi dovolj pozoren.
- Občasno pozabiš, kam si postavil stvari.
- Čez čas pozabiš dejstva. Tako kot računalniki morajo tudi naši možgani očistiti stare podatke, da naredijo prostor za nove.
- Če tvoja osebnost in razpoloženje kljub izpadom spomina ostajata enaka, je to dober pokazatelj, da verjetno ne gre za kaj hujšega.
- Vsekakor pa je res, da je nenormalno pozabljanje bolj zapleteno.
Včasih je izguba spomina povezana z življenjskim slogom. Kaj ni normalno?
- Pogosti premori za priklic besed ali spominov.
- Pozabljanje nedavnih dogodkov.
- Ko bližnji opazijo izgubo spomina, preden se pojavijo se tudi nihanje razpoloženja in osebnostne spremembe.
- Težave pri opravljanju preprostih, rutinskih opravil, kot sta plačevanje računov in oblačenje.
- Izgubljanje na znanih mestih.
- Ponavljanje istega pogovora znova in znova …

Kaj še lahko povzroča pozabljivost?
Razlogov za pozabljivost je veliko, večina pa jih je tako preprostih kakor stres, pomanjkanje spanca ali zaspanost.
- Razlog pozabljivosti je lahko utrujenost in pomanjkanje spanca. Zdravniki vedo, da ima globok in dober spanec ključno vlogo pri spominu.
- Prehranske pomanjkljivosti. Vitamin B12 iz živil, kot so mlečni izdelki, ribe in meso, so bistveni za normalno delovanje živcev.
- Visok stres. Če počneš preveč stvari hkrati, lahko postaneš preobremenjen. Tako si boš težje zapomnil vse naloge, ki jih moraš opraviti.
- Žalost ali depresija.
- Druge zdravstvene težave. Raziskovalci so ugotovili, da imajo ljudje s pozabljivostjo večje tveganje za možgansko kap.
- Nekatera zdravila kot stranski učinek navajajo izgubo spomina.
Tudi ti občasno pozabljaš? Pozabljanje ni nujno znak zdravstvenih težav, mogoče si le izmučen! Spomin lahko izboljšaš na številne načine.
DOSTOP.si / IK
Unsplash