Zdravje

Spanje kot recept za daljše življenje

Nova raziskava pravi, da je skoraj 10 % prezgodnjih smrti lahko posledica slabega spanca. Medtem ko sta slaba kakovost in pomankanje spanja tiha ubijalca, ima kvaliteten spanec tudi zdravilne učinkovine, ki lahko pripomorejo k daljšemu življenju. V nadaljevanju so predstavljeni štirje, načini kako izboljšati svoj spanec.

Spanje kot ključna sestavina življenja ima številne blagodejne učinke. Izboljšuje zdravje naših možganov in nas “dela pametnejše”. Pomaga nam lahko pri lahko pomaga pri boljši presnovi in ohranjanju priporočene telesne teže. Če pravočasno odhajamo v posteljo, smo manj pod stresom in bolj produktivni ter lahko celo izboljšamo svoj videz . Nova raziskava pa kaže, da lahko z izboljšanjem svojih spalnih navad podaljšamo tudi svoje življenje.

Raziskava je bila objavljena marca 2023 na letnem znanstvenem zasedanju American College of Cardiology skupaj s Svetovnim kardiološkim kongresom. Raziskovalci so poročali, da je 8 % smrti zaradi katerega koli vzroka mogoče pripisati slabim spalnim navadam in da “dovolj” spanja še ni dovolj za podaljšanje življenjske dobe v primerjavi s pravo nočjo kakovostnega počitka. Torej, kako doseči kakovosten spanec? Spoznaj štiri preproste načine.

1. Spalna rutina

Ko se dan prevesi v noč, “notranja ura” telesa sproži umirjanje in zviša raven melatonina, kar olajša naravno uspavanje. Motnje v tem ritmu otežujejo spanec in lahko negativno vplivajo na dolžino našega življenja. Vzdrževanje stalnega urnika spanja tako lahko pripomore k nemotenemu delovanju naše, kar izboljša ga notranjega ritma spanja. Odhajanje v posteljo in zbujanje ob ustaljenem času sta torej ključnega pomena.

Ustaljena spalna rutina lahko pomembno pripomore k daljšemu in kakovostnejšemu življenju.

2. Menjava žarnic v spalnici

Osvetlitev v prostoru ima pomemben vpliv na spalni cikel. Topli toni, kot je rumenkast sij sveče, pomagajo umiriti možgane in jih pripraviti na spanec, zato strokovnjaki priporočajo toplo osvetlitev v spalnici ter zatemnitev luči nekaj ur pred spanjem. Pametne žarnice ali vtičnice s časovnikom lahko olajšajo avtomatsko zatemnjevanje luči in ustvarijo primerno vzdušje za počitek, saj takšna razsvetljava posnema naravni ritem sončne svetlobe.

3. Meditacija pred spanjem

Meditacija se pogosto smatra za dolgočasno, vendar lahko ta sprostitvena tehnika čudežno vpliva na človekov spanec. Z upočasnjenim dihanjem, umirjanjem stresa, izboljšanim miselnim pogledom in boljšim obvladovanjem bolečine, meditacija pomaga telesu da se sprosti in pripravi na počitek. Meditiranje pred spanjem ljudem  dokazano pomaga hitreje zaspati in uživati ​​v globljem, bolj krepčilnem spancu.

meditacija, umiritev, sproščanje
Meditacija pred spanjem pomaga umiriti um in zmanjšati stres ter tako telo pripravi na noč kakovostnega spanca.

4. Pisanje dnevnika pred spanjem

Ležanje v postelji in brskanje po telefonu je precej mamljivo, vendar modra svetloba pred spanjem škoduje našemu notranjemu ritmu. Namesto tega se je koristneje sprostiti ob dobri knjigi ali pisanju v dnevnik. Pisanje dnevnika pomaga iz možganov odstraniti tesnobne misli in jih prenesti na papir, kar nam pomaga pri premagovanju občutka tesnobe, naravnem sproščanju možganov in zmanjševanju stresa, vse to pa je priprava na dober spanec.

Spanje je za zagotavljanje našega vsestranskega zdravja in dobrega počutja ključnega pomena, kakovosten spanec pa sodeč po raziskavi pripomore tudi k podaljševanju življenjske dobe. S katerim izmed štirih napotkov, boš začel svojo pot do daljšega življenja?

 EŽ
Arhiv DOSTOP.si

Sorodni članki

Back to top button