Zakaj so sanje pred menstruacijo tako čudne?
Razlogi za naše včasih nadrealistične, žive in čustvene sanje so že dolgo skrivnost. Številne ženske, ki so v stanju tik pred menstruacijo, poročajo o čudnih, osupljivih sanjah. Vzroki za ta pojav se skrivajo v naših hormonih.
Vsi sanjamo, tudi tisti, ki se sanj ne spomnijo. Tudi, če se sanj spomniš le redko, pa verjetno ne pozabiš tistih, ki jih doživljaš tik pred menstruacijo. Če se ti to sliši znano, nisi sama. Mnoge ženske namreč poročajo, da v tem obdobju doživljajo nore sanje.
Zakaj sanjamo?
Že od začetka časa so se ljudje spraševali o svojih sanjah. Nekatere kulture učijo, da so sanje vizije iz sveta duhov ali sporočila naših prednikov, da lahko sanje napovejo prihodnost ali pojasnijo preteklost. Sodoben pogled je, da so sanje miselne podobe, ki izhajajo iz predelov možganov, povezanih s spominom, ki se aktivirajo med spanjem. Pogosto sanjamo ljudi, kraje in stvari, ki smo jih videli čez dan, vendar lahko spremenjene ali zmešane različice teh znanih podob. Spomin beleži, kar doživljamo, vendar je tudi ustvarjalen in dinamičen – nekateri bi rekli nezanesljiv. To, kar vidimo v sanjah, je edinstvena reprodukcija zunanjih dražljajev naših možganov.
Zakaj se nekaterih sanj spomnimo, drugih pa ne?
Verjetneje se spomnimo sanj, ki jih doživljamo tik preden se zbudimo, še posebej če se zbudimo sredi cikla REM. Faze REM postajajo postopoma daljše, ko dlje spimo, zato ponavadi več sanjamo, preden se zbudimo.
Prav tako se bolj verjetno spomnimo čustvenih sanj, ker ostanejo z nami dlje. Če se nenadoma zbudite sredi cikla REM, da bi recimo šli na stranišče, je večja verjetnost, da se boš spomnil, kar si pravkar sanjal. Kaj pa sanje, ki jih se pojavijo pred in med menstruacijo?
Hormonske spremembe med menstrualnim ciklom
Medtem ko zunanje izkušnje igrajo ključno vlogo v naših sanjah, ciklična nihanja naših hormonov vplivajo tudi na podzavest in našo sposobnost počitka in ponovnega zagona.
Menstrualni cikel je sestavljen iz štirih faz:
- menstruacija,
- folikularna faza,
- ovulacijska faza,
- lutealna faza.
Medtem ko je progesteron ključnega pomena za splošno zdravje in reproduktivno funkcijo pri ženskah, lahko povzroči tudi motnje spanja. Po mnenju strokovnjakov za spanje je povečanje progesterona povezano s krajšimi cikli REM in lažjimi motnjami spanja. V lutealni fazi pred naslednjo menstruacijo lahko opaziš, da težko zaspiš, se pogosteje zbujaš sredi noči ali pa zjutraj predolgo spiš.
Drugi dejavnik, ki lahko vpliva na tvoje spanje in na to, kako dobro spiš, je tvoja telesna temperatura. Srednja temperatura je povišana v dneh pred začetkom menstruacije, povišana telesna temperatura pa lahko moti REM spanje. Zato morda čudne sanje doživljaš tudi takrat, ko imaš vročino.
Intenzivne sanje in hormoni
Mnoge ženske poročajo o živih, nenavadnih in celo morečih sanjah pred menstruacijo. Najpogosteje so sanje pred menstruacijo preprosto bizarne. Ena izmed stvari, s katero se večina žensk strinja je, da sanje pred menstruacijo postanejo bolj žive in nepozabne.
To ni edina faza cikla, ko sanje postanejo nore. Mnoge ženske poročajo o intenzivnih sanjah v nočeh pred ovulacijo, vendar so te sanje ponavadi prijetne. Spolni nagon se poveča okoli ovulacije, tako da se lahko zgodi, da sredi romantičnega ali erotičnega srečanja najdemo svoj sanjski jaz.
Načini za izboljšanje spanja pred menstruacijo
Medtem ko vsi uživajo v prijetnih sanjah, lahko nočne more in prekinjan spanec vplivajo na duševno zdravje in razpoloženje med budnostjo. Na srečo obstaja nekaj preprostih korakov, s katerimi lahko zmanjšaš hormonske motnje spanja in si zagotoviš dober počitek.
- Drži se redne spalne rutine.
- Telovadi čez dan.
- Ustvari pomirjujoč večerni ritual.
- Privošči si zeliščni čaj.
- Pred spanjem ohladi svojo spalnico.
- Pred spanjem se izogni stresu in motnjam.