Letošnja jesen toplejša, bolj mokra in manj osončena
Letošnja jesen je bila na državni ravni toplejša, bolj mokra in malce manj osončena od dolgoletnega povprečja, so po za zdaj sicer delnih in ne povsem preverjenih podatkih sporočili z Agencije za okolje (Arso). Letošnja jesen se po njihovih podatkih uvršča na deseto mesto najtoplejših jeseni vse od leta 1950.
Kot ugotavljajo na Arsu, je večji del Slovenije beležil odklon temperature zraka od povprečja tridesetletnega primerjalnega obdobja med 0,4 in eno stopinjo Celzija. Ponekod na severovzhodu države je bil malce manjši, ponekod v sredogorju in visokogorju pa je za malenkost presegel eno stopinjo.
Glede na temperaturni razpon v obdobju med leti 1991 in 2020 je bila letošnja jesen v večini zahodne in osrednje Slovenije topla, nekje vzhodno od Celja in na skrajnem severozahodu pa normalno topla, so dodali na Arsu.
Kot ugotavljajo na Arsu, povprečna jesenska temperatura že skoraj 40 let naglo narašča, saj so se v tem času jeseni ogrele za približno dve stopinji. Od leta 2012 smo imeli le dve podpovprečno topli jeseni, pa še ti z majhnim odklonom.
Letošnja jesen pa je bila tudi skoraj povsod nadpovprečno namočena. Kazalnik padavin je namreč v večjem delu Slovenije znašal med 100 in 130 odstotki, ponekod na severu pa je celo presegel 140 odstotkov. To velja predvsem za območje od črte Tolmin-Jesenice proti severozahodu in na območju Uršlje gore z okolico.
Je pa bila v jesenskem času precej različna osončenost po državi. Medtem ko je bila od Posavja do Pomurja večinoma nadpovprečna, je bila v osrednji in zahodni Sloveniji podpovprečna. Odklon od dolgoletnega povprečja je bil le redkokje znaten, še najbolj v pasu od jugozahodne Slovenije do Koroške.
Kot so dodali na Arsu, je bila letošnja jesen po skupni mesečni statistiki temperature zraka in višine padavin še najbolj podobna tisti iz leta 2013.
STA
Arhiv DOSTOP.si