Študentski vodnik

Študentski budget: kako (ne)bankrotirati do diplome

Najemnina, kava, hrana, zvezki, kava, prevoz, kava ... Študentsko življenje ni poceni – in čeprav študiraš, ti nihče ne da priročnika za preudarno razpolaganje z denarjem. Dokler ne prebereš tega članka. Pripravili smo ti preživetveni vodič za finančno stabilno pot do konca študija.

Si vedel, da je vsak tretji študent že preskočil obrok, da bi prihranil denar? Študentsko življenje je lahko nadvse zabavno, a tudi precej drago. Od najemnin do kave med pavzami – stroški se kar kopičijo. Zato smo pripravili nekaj ključnih nasvetov, kako si lahko z malo pametnega načrtovanja olajšaš študentsko življenje in se izogneš finančnim krizam.

1. Razišči stroške že pred izbiro faksa

Ni vse le v programu – lokacija univerze lahko pomembno vpliva na tvoje finance. Življenje v Ljubljani ni enako kot v Mariboru ali v tujini. Preveri stroške najemnin, hrane, prevoza in ugotovi, kaj ti bolj ustreza – študentski dom ali najem stanovanja? Pogovori se s trenutnimi  študenti ali se dodatno informiraj ob obisku informativnih dnevov.

2. Sestavi si proračun (in se ga drži)

Zapiši si vse stalne stroške (najemnina, hrana, prevoz …) in jih primerjaj z dohodki (študentsko delo, štipendija, posojilo). Načrtuj tudi enkratne izdatke (npr. izleti, zabave, tehnične zadeve) in poskusi vsak mesec nekaj malega privarčevati.

3. Najdi delo, ki ti ustreza

Študentsko delo je odlična priložnost za dodaten zaslužek in nabiranje izkušenj. Razmisli o delu v trgovini, lokalih, na dogodkih ali še bolje, poišči delo, ki sovpada s tvojo študijsko smerjo. Poleti lahko zaslužiš več v krajšem času. Najboljša dela se hitro zasedejo, zato ne odlašaj in začni z iskanjem zgodaj!

4. Preveri dodatne možnosti financiranja

Poleg študentskega posojila so ti lahko na voljo tudi štipendije, donacije, nagrade in celo izredna pomoč. Preveri pogoje za univerzitetne sklade, pokukaj na spletne strani kot so “Save the Student”, UCAS ali domači razpisi za štipendije.

Stroški študentskega življenja se hitro namnožijo, vendar se lahko z dobrim načrtovanjem izogneš prazni denarnici.

5. Izkoristi študentske ugodnosti

Nakupuj v ugodnejših trgovinah, kuhaj doma, izkoristi popuste za študente (npr. UNiDAYS, Totum) in uporabljaj javni prevoz ali kolo. Četudi gre za majhne vsote – vsak privarčevan cent šteje!

6. Pametno z bančnimi računi

Izberi študentski račun z ugodnimi pogoji (brez stroškov, dovolj velik limit) in preveri bančne aplikacije za sledenje stroškov. Ne prekorači limita brez dogovora – kazni znajo biti visoke.

7. Previdno s posojili

Če že moraš najeti posojilo ali uporabljati kreditno kartico, bodi pozoren na obresti in roke plačila. Izogibaj se hitrim posojilom z visokimi obrestmi in ne pozabi: če imaš dolgove, jih ne ignoriraj – poišči pomoč (npr. StepChange ali Nacionalna finančna svetovalnica).

štipendije, študij, štipendist, študente, zakon, vračilo, izredni študenti
Poskrbi, da bodo tvoja študentska leta zabavna in finančno preudarna.

Ne rabiš biti specialist za finance – dovolj je, da se zavedaš, kam gre tvoj denar in imaš nadzor. Tvoje študentsko obdobje je lahko sproščeno in zabavno, če že od začetka pametno upravljaš s svojim proračunom.

DOSTOP.si /
Arhiv DOSTOP.si

Sorodni članki

Back to top button