Svetovni dan hoje: naredimo prvi korak k zdravju in trajnosti
Hoja je najpreprostejša oblika telesne dejavnosti, saj zanjo ne potrebujemo nobenih posebnih pripomočkov in načrtovanja. Pomembna je le primerna obutev, prilagojena glede na okolje, zahtevnost terena in vreme. Hodimo lahko po opravkih, po stanovanju, do službe, fakultete, ali pa gremo na sprehod, kjer je edini cilj hoje, da smo telesno dejavni. S hojo pa ne krepimo le našega zdravja, temveč prispevamo tudi k čistejšemu okolju in manjši porabi goriv in energije.
Zakaj je hoja dobra za zdravje?
Hoja je oblika aerobne telesne dejavnosti, kjer krepimo predvsem naš srčno-žilni in dihalni sistem. Z različno težavnostjo hoje lahko vplivamo na intenziteto telesne dejavnosti. Če hodimo po mestu, nakupujemo in se pogovarjamo s prijatelji, spada takšna hoja pod nizko intenzivno telesno dejavnost. Za pozitivne učinke na zdravje moramo hojo nekoliko pospešiti. Hitra hoja, kjer se že nekoliko zadihamo in povišamo srčni utrip, predstavlja telesno dejavnost zmerne intenzitete. Če hojo še nekoliko pospešimo ali hodimo v hrib, pa je to lahko že visoko intenzivna telesna dejavnost.
Odrasli naj bi za znatne koristi za zdravje čez teden izvajali vsaj 150-300 minut zmerno-intenzivne, aerobne telesne dejavnosti ali vsaj 74-150 minut visoko intenzivne, aerobne telesne dejavnosti oziroma enakovredno kombinacijo telesne dejavnosti obeh kombinacij.
Ne velja samo hoja za krepitev zdravja in telesne pripravljenosti
V primeru, da hoja zaradi različnih razlogov zate ni optimalna oblika aerobne telesne dejavnosti, izvajaj tisto aerobno telesno dejavnost, ki ti ustreza in v kateri uživaš. To je lahko kolesarjenje, plavanje, ples in vse druge oblike vadb ter gibanja, pri katerih se zadihaš in se ti srčni utrip nekoliko zviša.
Naj torej z današnjim dnem, korak za korakom, hoja postane del tvojega vsakdana. Tvoje zdravje in okolje vam bosta hvaležna.
NIJZ
Arhiv DOSTOP.si