[KNJIŽNI KLUB] Denis Režonja: od rock albuma do fantastičnega romana
Denis Režonja je vsestranski ustvarjalec, ki svojo strast do umetnosti izraža skozi različne medije. Ne le, da je nedavno zaključil snemanje glasbenega albuma s svojim bendom, ampak je uspešen tudi na svoji literarni poti in končuje svoj prvi roman.
Denis Režonja ni zgolj pisatelj. Njegova umetniška pot se prepleta z glasbo, športom in literaturo, kar mu omogoča, da črpa navdih iz različnih virov in življenjskih izkušenj. V svojem pogovoru nam je zaupal, kako so njegovi dosežki oblikovali njegovo pisateljsko pot in ga pripravili na največji podvig doslej: izdajo prvega romana. Spoznali smo pisatelja, ki z literaturo, glasbo in vztrajnostjo ustvarja edinstven svet fantazije.
Dokazuje, da je v enem letu mogoče veliko doseči
Ker smo z Denisom klepetali že lani, nas je zanimalo, kaj se je spremenilo in kaj je novega. “Končal sem s snemanjem glasbenega albuma, tako da je že v začetku procesa izdaje. Hkrati sem pri koncu svojega prvega romana. V osebnem življenju – kar tudi vpliva na pisanje – pa sem končno uspel prepešačiti 42 km na maratonu. Takšni izzivi, ki jih premagujem, mi pomagajo pri pisanju,” pove.
Vsestransko nadarjen umetnik, z mnogimi dosežki, a na kaj je najbolj ponosen? Kaj je zanj največji dosežek? “Izdaja pesniške zbirke, ker je bila tudi moja edina izdaja do sedaj,” najprej zaupa. “Ampak če bi do sedaj že izdal roman, ki je pri koncu, bi rekel, da je to moj največji dosežek, ker se je moja sposobnost pisanja od takrat zelo izboljšala,” pravi Denis, roman je namreč pisal tri leta in pol. “Škoda, da ga še nimam za pokazati, a je to tisto, za kar bi rekel, da je moj največji dosežek. Glede na izdaje, pa pesniška zbirka,” dodaja.
Razvijanje sloga pisanja
Predvidevamo lahko torej, da je v njegovem slogu pisanja kar nekaj napredka. Slednje pa je povezano z izkušnjami, razlaga Denis: “Več izkušenj kot dobivaš, bolj se naučiš svobodnega pisanja in se prepustiš toku. Veliko bolj se je namreč utemeljil moj slog glede pisanja dialogov.” A pisana beseda ima tudi mnoge pasti. Denis pojasnjuje, da moraš kot pisatelj biti pozoren: “da nisi pretenciozen ali preveč ambiciozen, ampak izraziš točno to, kar hočeš, s točno pravimi besedami.
Videoigre kot navdih
“Navdihe črpam iz romanov, filmov, glasbe in videoigric,” pravi Denis. Presenetilo nas je, kaj ga od navedenega najbolj navdihuje. “Rekel bi, da me najbolj navdihujejo igrice, ki imajo zelo bogato zgodbo in karakterje. To je tisto, kar je najbolj vplivalo na moje razvijanje zgodbe,” razlaga Denis. Za ostale navdihe pa dodaja: “Kar se tiče literature, je name največji vpliv naredil Andrzej Sapkowski, ki je napisal knjigo Veščec. V filmih je Tarantino tisti, ki mi je pokazal, kako se piše dialoge. Glasba mi pa pomaga tako, da si vizualno zamislim stvari, kako bodo izgledale v romanu.”
Bliža se izdaja prvega romana
Njegov roman vsebuje veliko različnih tem. “Življenje dojemam kot zgodbo, ki je več žanrska. Zato jemljem razne teme – zadnje čase najbolj ljubezensko, saj imam ravno takšno obdobje. Ampak to ne pomeni, da uporabljam samo to temo, vedno priključim še kakšne druge. Teme, ki imajo veze z resnico, razdvojenostjo, negotovostjo ter k temu dodam še akcijo, misterioznost in detektivskost. V življenju te ves čas obdajajo razna vprašanja, tudi eksistencialna, psihološka, filozofska. Zato nekako tako tudi povežem stvari v pisanju,” razlaga Denis o temah, ki jih vključuje v pisanje.
O svojem prvem romanu ne želi izdati preveč. Ker gre za fantastiko, želi, da ta svet vsak spozna skozi svoje oči in raje ne pove preveč. “Vse, kar bi rekel je, da sem prepričan, da bo mnogim všeč.” Izda pa, kaj lahko pričakujemo: “V romanu bodo akcija, kriminal, bojevniške veščine, kakšni Gospodar prstanov elementi, filozofske stvari in tudi romance. Tako, da se bo za vsakega našlo nekaj.” Naslov romana je Država Pomladi. Čeprav morda naslov daje politični občutek, avtor svari, da: “ni političen, nima veze s politiko, ampak se osredotoča na dogajanje v izmišljeni državi.”
Kako se spopadati s psihološkimi izzivi pisanja?
Pogosto se sprašujemo, kako pisatelji razrešujejo blokade pri pisanju. Denis se tovrstnih izzivov loti ravno s pisanjem. “S pisanjem rad razrešujem stvari. Psihološke stvari oblikujem v metaforično zgodbo, kot je ponavadi v fantastiki. V knjigi sta zmaj in bojevnik, v resnici pa sta bolečina, ki jo pisatelj doživlja, in njegov boj z njo. Tako lahko iz sebe vlečem probleme in jih na listu razrešim.” Težave reši torej takoj, kar na papirju. “S karakterji rastem tudi sam,” dodaja.”
V prihodnosti pa …
Kot strasten literat nam zaupa, da v prihodnosti že načrtuje naslednjih 7 romanov. “Stvar je v tem, da pišem fantastiko, zato so se vzporedno s pisanjem tega romana razvijale še druge zgodbe, ki še bodo nastale. To bo daljša zgodba in vsak roman bo nekaj svojega,” pove Denis. Ker je Denis strasten pisatelj sanja, da bi se lahko s pisateljevanjem tudi preživljal. Med njegovimi sanjami, cilji in željami, zaseda prav to prvo mesto. “Mogoče se zdi velik cilj, a sem pripravljen delati za takšno stvar. To so bile vedno moje sanje, v tem uživam in že štiri leta delam to ves čas, po vsaj 4 ure na dan. Želel bi si, da je to enkrat poplačano,” z nasmehom doda.
S številnimi načrti za prihodnost in neizmerno strastjo do ustvarjanja se zdi, da je pred njim svetla literarna prihodnost, ki nam bo zagotovo prinesla še mnogo nepozabnih zgodb.
*Intervju je nastal v sodelovanju s projetkom Knjižni klub, ki ga vodi oddelek za Univerzitetno politiko in izobraževanje Študentske organizacije Univeze v Mariboru. Projekt je nastal kot apel branju, širjenju branja in pisanja med mladimi.
Rebeka KRASNIĆ
Marcel VRBNJAK
Marcel VRBNJAK